Camping 4610052 1280

V létě bývá v bytech nesnesitelné horko, které ale pomohou snížit i maličkosti

Horko v panelovém bytě je v létě občas k nevydržení. Klimatizace může být pro letní vedra výborným řešením, ale není ji možné nainstalovat všude. Panelové byty mohou mít často omezené možnosti pro vytvoření průvanu, ale ochladit vzduch o pár stupňů můžete i pomocí malých triků.

Vlhkost a proudění vzduchu ovlivňují teplotu

Vyšší vzdušná vlhkost ovlivňuje vnímání pocitové teploty. Je rozdíl, jestli máte horko a vyšší vlhkost v uzavřeném bytě, nebo se v tomto klimatu pohybujete venku, například u moře. Svoji roli v těchto dvou případech sehrává hlavně proudění vzduchu. Obecně ale platí, že horko a vysoká vlhkost snižují možnosti odpařování potu z povrchu těla a zvyšuje se pocitová teplota.

Mohlo by vás zajímat:  Pomocí obyčejného zrnka rýže se dá osvěžit oblečení i zachránit utopená elektronika
Zdroj obrázku: Pixabay

Během dne se proto snažte udržovat v bytě sušší vzduch, protože vyšší vlhkost a letní teplota vytvářejí nepříjemné dusno. Naopak na noc vlhkost v bytě zvyšte, aby suchý vzduch a horko nevysušovaly sliznice v průběhu spánku. Jedním ze způsobů, jak zvýšit vzdušnou vlhkost, jsou misky se studenou vodou. Misky umístěte večer do ložnice, budete lépe spát. Méně úsporným, ale celkem účinným způsobem je napuštění ledové vody do vany. Vyzkoušet můžete také rozprašovače s vodou, ale zde platí, že méně je více. Jinak si z bytu vytvoříte parní komoru. Klima bytu také přirozeně zvlhčují pokojové květiny. Proudění vzduchu zabezpečí ventilátory a klimatizace.

Mohlo by vás zajímat:  Okouzlující difenbachie ocení náročnou péči nádhernými listy, pozor ale na mazlíčky

Omezte horko v bytě z dalších zdrojů

Tepelným zdrojem jsou nečekaně také některé okenní výplně, zvláště ty méně kvalitní. Proto je důležité v létě omezit přívod slunečních paprsků, které ohřívají okna. Jednoduše zatahujte záclony, závěsy, stahujte žaluzie nebo rolety. Používejte stínicí prvky ve světlých barvách, ty mnohem lépe odrážejí sluneční světlo. Omezte provoz spotřebičů, které produkují teplo. Typicky jde o sporák, troubu, pračku nebo sušičku, proto si naplánujte domácí práce tohoto typu spíše do večerních hodin, kdy nebude tak velké horko.

Zdroj: https://www.huffpost.com/entry/ways-to-cool-your-home_n_5516182
Přidat na Seznam.cz