Poznejte zázračné účinky řebříčku. Bylinná koupel uklidní, tinktura zažene zdravotní obtíže
Řebříček je často považován za obyčejný plevel. Nicméně se jedná o velmi užitečnou bylinu, která je velmi podceňovaná. Řebříček lze snadno sehnat a dá se s úspěchem využít při některých zdravotních obtížích nebo jako doplněk do koupele.
Jak řebříček obecný vypadá a je jedovatý?
Řebříček je druh rostliny z čeledi hvězdicovitých, hojně rostoucí na celém území Česka. Dorůstá do výšky až 80 cm a je pokryt jemnými chloupky. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která kvete od července do října. Řebříček má dlouhé zpeřené listy a kvete bílou barvou.
Konzumace čerstvého nesušeného řebříčku může způsobit vyrážku, bolesti hlavy a malátnost. Takže se jedná o mírně jedovatou rostlinu. Bylina se nedoporučuje podávat dětem do dvanácti let, jelikož pro ně může být nebezpečná.
S čím může řebříček pomoci?
Řebříček může pomoci ženám při menstruačních bolestech, jelikož má diastolický účinek. Navíc pomáhá léčit neplodnost a menopauzu díky vysokému obsahu fytoestrogenů. Rostlina má velmi uklidňující vlastnosti a je mimořádně efektivní při léčbě kožních problémů. Řebříček také pomáhá při hojení ran, nemocích ledvin, infekcích, nechutenství a během poruch trávení. Velmi často se využívá při boji proti křečovým žilám, při zánětech sliznic a vředových onemocněních.
Koupele a tinktury
Právě díky tomu, že dokáže řebříček pomoci při kožních onemocněních, je využíván jako přísada do koupele. Pro přípravu roztoku do koupele zalijte sto gramů sušeného řebříčku studenou vodou a nechte 12 hodin louhovat. Následně je roztok třeba scedit a podusit. Připravená směs se nalije do horké vody připravené pro koupel.
Čím dál častěji se řebříček využívá pro přípravu bylinných tinktur. Příprava je velice snadná, ale zabere dost času. Sušený řebříček naložíme na šest týdnů do alkoholu, například vodky, a uložíme na teplé místo. Poté stačí přidat pár kapek do vody a pít každý den.
Zdroj: https://www.verywellhealth.com/yarrow-health-benefits-4586386