Před pořízením kočičího mazlíčka je vhodné zohlednit jeho povahu a návyky

Před pořízením kočičího mazlíčka je vhodné zohlednit jeho povahu a návyky

Po domácím mazlíčkovi touží děti i dospělí, zvíře je vzpruhou pro celou rodinu. Častá volba padne na kočku, která obývá domovy obdobně jako pes. Kočku mnozí volí, protože potřebuje o poznání méně péče než zmíněný pes. U psů hrají roli různá plemena, ale nejinak je tomu u koček. Správný výběr je důležitý, protože má vliv na pohodu chovatele i samotného zvířete. Jaká plemena lidé volí nejčastěji a proč?

Domácí zvíře je závazek

Kočka, pes, křeček nebo králík, ještě před samotným uvažováním o druhu kočky je vhodné se zamyslet vůbec nad chováním zvířete jako takového. Každý domácí mazlíček totiž potřebuje patřičnou péči, která stojí čas a peníze, touží po lásce a pozornosti členů rodiny, proto je třeba si ujasnit, zda je živé zvíře reálným snem, který se může naplnit. Vždy je pak nutné zohlednit také finanční náklady na život zvířete, také dobu, po kterou bude pravděpodobně žít. Domácí zvíře je závazek, ne kratochvíle na několik málo dní.

Mohlo by vás zajímat:  Na barvě záleží aneb není chřest jako chřest. Ten nejlepší dodá tělu vzácné živiny
Zdroj obrázku: Freepik

Kanadský sphynx, bengálka nebo perská?

Na světě se vyskytuje přibližně stovka různých plemen koček, přičemž některá jsou pro domácí chov zcela nevhodná. Při pořízení některých druhů je třeba počítat s vyšší náročností, u jiných se může očekávat mazlivé chování či naopak odtažitost. Mezi nejoblíbenější parťáky patří pro svou povahu britská krátkosrstá nebo siamská kočka, případně sphynx. Zachumlat se do deky a nechat vrnět kočičku na klíně je sen, který mohou právě tyto druhy splnit, protože milují domácí prostředí a současně si užívají lidskou pozornost.

Mohlo by vás zajímat:  Sedm způsobů, jak využít skvělé vlastnosti octa pro krásu domova i péči o tělo

Kočky nejsou lenošky

Představu líné a věčně ospalé kočky nesplňují všechna plemena, existují takové kočky, jako jsou mainská mývalí nebo norská lesní, které jsou živé a dosti aktivní, ale současně ostýchavé a potřebují se na nové prostředí dobře adaptovat. Další důležitá otázka, která při chovu koček vyvstává, je pobyt venku. Pes se musí venčit pravidelně, ale u kočky si může chovatel určit, zda ji bude pouštět ven, nebo ji ponechá pouze v interiéru. V takovém případě se ale musí také venčit, například na vodítku. Při volném pohybu hrozí kočce různá nebezpečí, počítat je nutné s možnými zraněními a potřebou ošetření, při nejhorším může skončit venkovní procházka fatálně, například při srážce s autem.

Zdroj: https://pethelpful.com/cats/Tips-for-Choosing-a-Cat
Přidat na Seznam.cz