Poznejte sílu medvědího česneku. Ve formě pesta nebo tinktury zabrání infekci a uleví při bolestech

Poznejte sílu medvědího česneku. Ve formě pesta nebo tinktury zabrání infekci a uleví při bolestech

Medvědí česnek milovaly už naše babičky. Je to rostlina, kterou si můžete nasušit a vyrobit si z ní například pesto, které se hodí k čerstvému pečivu. Můžete ho pěstovat na zahradě, protože ve volné přírodě se jedná o vzácnou rostlinu, kterou si nemůžete natrhat. U medvědího česneku se sbírají listy, květy mohou být jedovaté. Co je česnek za rostlinu a jak ji můžete využít?

Medvědí česnek má dlouhé listy a bílá květenství

Medvědímu česneku se říká také cikánský nebo čarodějnice. Je to rostlina, která má kopinaté listy dlouhé až 30 centimetrů. Kvetení začíná již v květnu a bílá květenství rostou na dlouhých stoncích. Květy vydávají česnekovou vůni, ale pro konzumaci nejsou vhodné, protože obsahují škodlivé látky. Medvědí česnek není v ničem podobný klasickému česneku. Navíc je to chráněná rostlina, kterou nesmíte trhat, jinak riskujete pokutu.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek lze snadno vypěstovat v květináči

Medvědí česnek má spoustu skvělých vlastností, které můžete využít ve svůj prospěch. Zabraňuje například virovým infekcím, ale také pomáhá v boji proti kašli. Má protirakovinné vlastnosti a navíc je medvědí česnek velmi chutný, pokud budete vědět, jak ho připravit. Působí dobře na náš oběhový systém, ale také pomůže při revmatických bolestech díky obsahu síry.

Zdroj obrázku: Freepik

Ani medvědí česnek nemusí být vhodný pro každého

Medvědí česnek je sice velmi zdravý, ale najdou se osoby, které by ho konzumovat neměly. Mezi takové patří ty, které mají problémy se žaludkem nebo trpí na vředy. Vhodný není ani pro těhotné nebo kojící ženy. Jak můžete česnek využít? Používá se především v kuchyni, protože jeho použití je velmi jednoduché. Můžete ho přidat do salátů nebo polévek, ale hodí se také k sýrům.

Mohlo by vás zajímat:  Kypřicí prášek nesmí doma chybět, i když třeba vůbec nepečete

Pesto z medvědího česneku se hodí například k chlebu nebo rizotu. Nakrájet jeho listy je velmi snadné a zvýrazní chuť například různých druhů mas. Vyrábí se z něj také tinktura, která je vhodná pouze pro dospělé. Můžete ho využít také v péči o svou pleť. S jeho pomocí se můžete zbavit akné, ale také je vhodný na vlasy nebo nehty.

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-247/bears-garlic
Přidat na Seznam.cz