Oblíbený zázvor si snadno vypěstujeme doma v květináči. Bohaté zásoby na zimu jsou nedocenitelné

Oblíbený zázvor si snadno vypěstujeme doma v květináči. Bohaté zásoby na zimu jsou nedocenitelné

Zázvor je tropická rostlina pěstovaná především v zemích s teplým klimatem. Spojujeme si ho se štiplavou chutí a mnoha cennými vlastnostmi. Umí zahřát, má protizánětlivé vlastnosti a je spojencem při hubnutí. Ne každý ale ví, že zázvor lze pěstovat i v našem klimatu v květináči. Zjistěte, jak ho zasadit a v jakých podmínkách se mu bude dařit.

Potřebuje teplé prostředí

V současné době se zázvor ve volné přírodě nevyskytuje. Předními světovými pěstiteli jsou Brazílie, Indie a Čína. My si ho můžeme zakoupit v podobě prášku i jako čerstvý oddenek. Stále častěji se také v obchodech objevuje nakládaný zázvor. Rostlina může dosáhnout výšky až metr a půl, nadzemní části jsou velké tmavě zelené listy a v tropickém klimatu se objevují nápadné fialové a žluté květy.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné mýdlo nabízí mnoho způsobů využití. S přehledem strčí do kapsy i nejdražší přípravky

Vzhledem k tomu, že zázvor je teplomilná rostlina, je v našich klimatických podmínkách vhodný především pro domácí pěstování v květináči. Zimování v zemi nepřežije. Oddenek zázvoru roste do šířky, proto květináč musí být dostatečně široký. Při nákupu oddenku, který se stane naší sadbou, bychom měli vybírat pevné kusy se světle zelenými očky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ho zasadit?

Čistým a ostrým nožem rozdělíme oddenek na třícentimetrové kousky. Odložíme je na dva dny na teplé místo, aby trochu oschly. Poté je sázíme mělce do humózní a dobře propustné půdy. Zakryjeme je tenkou vrstvou substrátu, ne silnější než pět centimetrů, a vydatně zalijeme. Pro urychlení klíčení lze květináč zakrýt hliníkovou fólií. Tu odstraníme, když se objeví první výhonky.

Mohlo by vás zajímat:  Bílá křída se hodí nejen na dětské malování. Její vlastnosti využijete i praktičtěji

V počáteční fázi by rostlina měla být na teplém místě. Důležitá je pravidelná zálivka. Substrát by měl být neustále mírně vlhký, ale dávejte pozor na přemoření. Pokud zasadíme zázvor brzy na jaře, koncem června ji vyživíme kompostem. V létě můžeme květináč přemístit na terasu nebo na zahradu, ale pozor, aby rostlina nebyla vystavená přímému slunci, které by ji popálilo. Oddenek vykopáváme koncem října.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/ginger/growing-ginger-in-containers.htm
Přidat na Seznam.cz