Pořídit si klimatizaci na zimu zní jako šílenost. Její majitelé však znají skryté výhody, které se projeví i na bankovním kontě

Pořídit si klimatizaci na zimu zní jako šílenost. Její majitelé však znají skryté výhody, které se projeví i na bankovním kontě

Klimatizace, tedy v principu tepelná čerpadla vzduch-vzduch, rostou jako houby po dešti. Jsou vidět u rodinných domů, ale i na balkonech mnoha bytů. Většina lidí si je pořídí na jaře, aby měli doma během léta příjemnou, nízkou teplotu. Jsou ale i tací, kteří neváhají s koupí třeba teď na podzim. I když se to zdá zvláštní, může to přinášet zajímavé výhody. Nejenom ty ekonomické.

Chladí, ale také topí

Jak bylo zmíněno, klimatizace pro domy nebo byty není v podstatě nic jiného, než tepelné čerpadlo s označením vzduch-vzduch. Co si pod tím představit? Že využívá vzduchu k tvorbě chladu nebo tepla, které je poté opět předáváno vzduchu, který je foukán do interiéru. Ten skutečně nemusí být jenom chladný, jak je tomu během léta. Může být také teplý, což se hodí na podzim, ale i v zimě. To znamená, že tolik populární klimatizace dokáže i topit.

Mohlo by vás zajímat:  Kolik ušetříte výměnou klasické žárovky za úspornou LED žárovku?

Ekonomické vytápění

Klimatizace je v podstatě sofistikovaným přímotopem, který také fouká horký vzduch do interiéru. Oproti přímotopům je však tepelné čerpadlo podstatě úspornější, jelikož dokáže část potřebné energie vzít ze svého okolí. K tomu se přidá trocha elektřiny, a teplo je na světě. Vytápění klimatizací, například na podzim nebo i v teplejších zimních dnech, tak může být poměrně výhodnou cestou, jak mít doba příjemné klima bez vysokých výdajů.

Zdroj obrázku: Freepik

Okamžité teplo

Podlahové vytápění nebo klasické radiátory jsou nejrozšířenějšími variantami vytápění v domácnostech. Mají však jednu nevýhodu. Nějakou dobu trvá, než se celý systém ohřeje a následně než teplo předá interiéru. V případě klimatizace, tedy tepelného čerpadla vzduch-vzduch, je teplo v interiéru v podstatě okamžitě. Doslova v řádu několika minut.

Mohlo by vás zajímat:  Chladnička uchová potraviny dlouho čerstvé, má to ale háček. Ne všechny tam patří

Důležité jsou parametry

Že klimatizace umí i topit, není vzhledem ke konstrukci celého zařízení nic zvláštního. Pouze je třeba hledět na parametry. Konkrétně hraniční teplotu, při které dokáže stále nabídnout funkci dodávání tepla. Některé zvládnou i teploty hluboko pod bodem mrazu a poté se dá klimatizace využít i jako hlavní zdroj vytápění. V domě, ale i bytě.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz