Díky mulčovací kůře působí zahrada upraveně, má ale také výhody pro samotné rostliny
Pokud chcete rostlinám dopřát pravidelnou péči, je nutné je nejen zalévat, ořezávat, ale také je chránit před případnými mrazíky nebo vysokou vlhkostí. Jak ale vybrat správný mulč právě pro daný druh rostliny? Vždy je nutné dopřát keřům a rostlinám dostatečně silnou vrstvu, aby byly opravdu chráněné.
Nasušte si například borovicovou kůru
Pokud máte na zahradě jehličnany z rodu cypřišů, můžete na mulč použít borovicovou kůru, ale nesmí být čerstvá. Je to z důvodu, že během rozkladu byste půdu připravili o dusík, který ovlivňuje růst rostlin, a je tak pro ně velmi důležitý. Jinak byste rostliny museli na jaře přihnojit hnojivem z přídavkem dusíku.
Kompostovaná kůra je bohatá na potřebné živiny, je méně kyselá a bude lépe držet vodu, takže rostliny a keře nebudete muset tolik zalévat. Je to ideální kombinace například pro túje. Kompostovanou kůru musíte často kropit, protože se rychle rozkládá.
Mulčovací kůrou vyzrajete také na různý plevel
Mulčovací kůra se používá hlavně v parcích a zahradách, protože tím zahradníci nejen šetří peníze za vytrhání plevele, ale zahrady působí upraveně. Plevel se mezi rostlinami často objevuje, a proto je nutné se o rostliny a keře starat tak, abyste měli s jejich úpravami co nejméně práce.
Kromě toho, že zabrání růstu plevele, se mulčovací kůra používá také proto, že udržuje v půdě vlhkost, a dokonce vodu dokáže ušetřit. Je to kůra z borovic nebo smrku, která se používá na podzim. Půda díky ní nezamrzá a další práce s kůrou pak přijde na jaře, kdy vám ušetří spoustu času, který byste na zahradě trávili pletím. Kůru si můžete koupit balenou i volně loženou. Nemusí ani obsahovat chemické látky, prodávají se ekologické barevné mulčovací štěpky, které budou ladit s vaší zahradou. U větších stromů je nejlepší 15cm vrstva mulče, aby se vlhké prostředí udrželo co nejdéle.
Zdroj: https://extension.unh.edu/blog/2018/05/how-mulch-trees-shrubs