Kuchyňské prkénko je nutné důkladně čistit, jinak se stává semeništěm bakterií
Prkénko na krájení patří mezi velmi často používaný kousek vybavení kuchyně. Slouží pro krájení zeleniny, masa i mnoha jiných potravin, takže se není čemu divit, že se může jednat o semeniště mnoha bakterií a případných škodlivých zárodků. Aby bylo používání prkénka na krájení více hygienické a nehrozil přenos nemocí, je nutné pravidelné čištění a údržba. Díky tomu můžete i prodloužit životnost tohoto důležitého kuchyňského pomocníka.
Impregnace hned po zakoupení
Pro lepší odolnost a bezproblémové používání hned od začátku, je dobré prkénko na krájení hned po zakoupení ošetřit impregnací. Nepůjde o nic jiného než obyčejný potravinářský olej, například slunečnicový nebo řepkový. Dojde tím k uzavření struktury dřeva, takže se do prkénka nebudou tolik vsakovat šťávy a voda, což následně pomůže s údržbou.
Pravidelná péče
Velmi důležitá je hlavně pravidelná péče o krájecí prkénko. Zhruba jednou za měsíc tak opakujte potření olejem pro ošetření vrchní vrstvy. Snažte se prkénko nemáčet dlouho ve vodě a vždy ho myjte přímo pod tekoucí vodou. Rozhodně také nepatří do myčky nádobí. Pokud se objeví odolné nečistoty, odstraňte je citronovou šťávou, citronem, solí nebo sodou.
Dekontaminace
Problém na prkénku jsou bakterie a případné choroboplodné zárodky. Ty se tvoří hlavně po krájení masa a je důležité je včas odstranit. Pro hygienické očištění tak prkénko důkladně opařte horkou vodou a otřete alkoholem s pomocí hadříku či papírové utěrky. Díky tomu snížíte riziko případných nemocí a kontaminace jídla.
Odstranění zápachu z jídla
Na dřevěném prkénku na krájení často ulpí i pachy. Pro jejich odstranění použijte obyčejný citron rozkrojený na půlku, kterým plochu jednoduše otřete. Podobně bude fungovat i pokapání trochou citronové šťávy a otření například papírovou utěrkou. Prkénko tak bude opět nezávadné a připravené k dalšímu použití.