Pondělní syndrom nám nedovolí usnout a připravit se na všechny výzvy. Pomůže jasný plán

Pondělní syndrom nám nedovolí usnout a připravit se na všechny výzvy. Pomůže jasný plán

Neděle se často stává dnem, kdy nám usínání trvá mnohem déle nebo se nám nedaří vůbec. Vědci zdůrazňují, že nedělní večer je zvláštní čas, protože přemýšlíme o nadcházejícím týdnu a plánujeme, co všechno musíme stihnout. To může způsobit stres, úzkost a to zase účinně způsobuje problémy s usínáním.

Neznámý problém

Pondělní syndrom je problém spojený s pocitem úzkosti, nervozity, která se objevuje v neděli večer a souvisí s koncem víkendu a vyhlídkou na návrat do práce nebo školy v pondělí. Častokrát nás tyto pocity začnou trápit už v neděli odpoledne a časem se jen stupňují. Tento problém způsobuje nekonečné přehazování v posteli a přemýšlení nad nadcházejícím týdnem. To nás zbavuje cenných hodin spánku, a tím pádem v pondělí vstáváme nevyspalí.

Mohlo by vás zajímat:  Imunitu dětí je třeba posilovat odmalička. Přirozenou cestou je pohyb venku i vyvážený jídelníček

Pondělní syndrom může způsobit mnoho fyzických příznaků, které kromě problémů se spánkem zahrnují rychlejší tlukot srdce, pocení, bolesti hlavy, chvění, dýchací potíže, podrážděný žaludek. Také je zřetelná snížená nálada. Noc z neděle na pondělí je nejtěžší nocí v týdnu k usínání.

Zdroj obrázku: Freepik

Příčiny pondělního syndromu

Existuje několik důvodů, proč v neděli cítíme úzkost, a proto nemůžeme usnout. Hlavní dvě jsou starosti z nadcházejícího dne nebo pracovní situace. V našich myšlenkách přebíráme povinnosti, které očekáváme, až přijde pondělí. Nový týden, jak zdůrazňují odborníci, v mnoha případech začíná alespoň jedním setkáním, během kterého se diskutuje o aktualizacích stavu a zprávách o pokroku, což zvyšuje úzkost.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře uskladněné letní pneumatiky zůstanou v bezvadném stavu do příští sezóny

Kromě toho se objevují obavy z hektického rána. Představujeme si dopravní zácpy, kterým budeme čelit, obáváme se, zda vstaneme dost brzy nebo nezaspíme nebo zda se dostaneme do práce či školy včas. Zkuste si svůj plán na týden sepsat, abyste měli přehled ve všem, co vás čeká. Díky tomu se budete moci lépe připravit na mentální a emocionální výzvy následujících dní. Je také důležité dodržovat správnou spánkovou hygienu.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/monday-blues
Přidat na Seznam.cz