Pomozte své kočce zůstat v bezpečí doma i venku

Pomozte své kočce zůstat v bezpečí doma i venku

Češi jsou velkými milovníky domácích mazlíčků. Někteří jsou pejskaři, jiní chovají kočky. Ty se mohou pohybovat na volno v okolí domu, ve kterém bydlí, respektive kde jsou krmeny. Někdy zajdou i do větší vzdálenosti. Pro kočky číhá prakticky všude nebezpečí, a to zejména na rušných silnicích. Mnoho jich skončí pod koly automobilů. Jak tomu lze předejít?

Doma, nebo venku?

Každý chovatel kočky by si měl říct, jestli bude vůbec kočku pouštět ven. Někdo by třeba kočku v bytě nesnesl, takže ji chová venku a i tam jí dává nažrat. Jiní zase dávají přednost tomu, že mají kočku opravdu domácí.

Mohlo by vás zajímat:  Semiš je krásný a oblíbený, vyžaduje ale pravidelnou péči. Není na ní ovšem nic těžkého

A ona může být takto spokojená, když bude mít k dispozici žrádlo, vodu a kočičí záchůdek a škrabadlo. Většinou se takto chovají kočky s průkazem původu. Některým kočkám stačí výběh na balkon, který je ale nutné zabezpečit sítí, aby nespadly dolů na ulici.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na kočku, co žije venku

Venkovní kočce je třeba zajistit pravidelné očkování proti infekčním nemocem a odčervování. Určitě je vhodné jí pořídit čip. Když se ztratí, dá se podle něj nalézt. Ten lze nahradit obojkem s adresou bydliště, kam kočka patří.

Mohlo by vás zajímat:  Pračky usnadňují život už dlouhé roky. Stojí za to využít jejich potenciál na maximum

Určitě ale na něj nevěšte rolničky, které by mohly kočku znervóznit. A taková nervózní kočka snadno vběhne pod auto, zvláště když ji v noci osvítí světla jeho reflektorů.

Nezapomeňte na kastraci

Kočky se snadno množí, žijí-li venku. A nechtěných koťat je příliš mnoho. Pro chovatele i kočku je lepší, když bude kastrovaná. Platí to jak pro kočku, tak i pro kocoura. Většinou se pak více drží domu, u kterého bydlí a kde dostává žrádlo.

Na toulání jsou mistři zejména kocouři. Kolikrát se vrátí po šarvátce s druhým kocourem i s nějakým zraněním. Doma žijící kočku, ale samozřejmě i kocoura je možné venku venčit v postroji na vodítku. Je to již celkem běžná záležitost, která nikoho z kolemjdoucích nepřekvapí.

Zdroj: https://tractive.com/blog/en/good-to-know/best-tips-for-outdoor-cat
Přidat na Seznam.cz