Šatní skříň osvěží důkladný úklid, proti vlhkosti a plísním lze využít domácí prostředky

Šatní skříň osvěží důkladný úklid, proti vlhkosti a plísním lze využít domácí prostředky

Skříň či šatník jsou často uzavřený malý prostor s nedostatkem odvětrávání bez oken či průduchů. Hlavně to je důvod, proč jsou tato místa náchylná k zatuchlému zápachu, vlhkosti či plísním. Zvláště pokud v nich skladujeme oblečení, není to ideální. Jak tedy zaručit, že váš šatník bude opět svěží a na jeho návštěvu se budete těšit?

Ukliďte a zbavte se všech potenciálních příčin zápachu

Nejjednodušší radou je šatník či skříň opravdu důkladně uklidit a ošetřit všechny problematické části. Začněte tak tím, že ze skříně vyjmete všechno své oblečení či další nastřádané předměty. Poté vytřete všechen prach či jiné nečistoty. Na to vám bohatě postačí čistá voda či voda s jarem. Po utření prachu je ale třeba povrchy ještě jednou přetřít jiným, teď už dezinfekčním prostředkem. Domácí prostředek pro podobné účely může být například jablečný ocet. Má ale poměrně silný zápach a déle se tak větrá.

Mohlo by vás zajímat:  "Místo chemie jsem si koupila květinu." Proti hmyzu se lze bránit voňavými rostlinami i pastí z piva
Zdroj obrázku: Freepik

Jak bojovat proti plísni

Pokud jste při předchozím kroku (generálním úklidu) našli jakékoli známky plísně či vlhkosti, je třeba začít okamžitě jednat. V případě, že se plíseň ještě nerozšířila a postihla pouze několik malých míst, můžete ji přestříkat prostředky proti plísni. Šatník pak ale nechte pořádně vyschnout a vyčichnout. Pokud je plísní zasažená větší plocha, nevyhnete se malování. Je to jeden z mála způsobů, který pak na plíseň plátí.

Pokud řešíte problém plísně například u kumbálu nebo místa, ve kterém máte pračku, problém s vlhkostí se může vracet. Je pak vhodné popřemýšlet o pořízení lapačů vlhkosti či čističky vzduchu. Oba způsoby můžou preventivně působit právě proti vzniku plísně či hub.

Mohlo by vás zajímat:  Zamlžená okna trápí v zimě mnoho domácností. Příčin může být několik, vždy ale mají řešení

Přidání vůně nakonec

Pokud jste údržbu dokončili, čeká vás už pouze jeden příjemný finální krok, a to je ovonění prostoru. To můžete provést klasicky pomocí malých vonných mýdel či keramické destičky nebo difuzéru s esenciálním olejíčkem.

Zdroj: https://www.lifeuncluttered.com/15-secrets-to-keeping-your-custom-closets-smelling-fresh
Přidat na Seznam.cz