Young Adult Moving New House

Pokojové rostliny pomohou vyčistit vzduch v domácnosti

Rostliny na domácím parapetu jsou nejen pěknou dekorací a působí uklidňující zelenou barvou, ale jak se ukázalo, jsou také dobrým vzduchovým filtrem. Některé rostliny jsou schopny vyčistit vzduch až od šesti škodlivých látek, mimo jiné od amoniaku a benzenu. Jaké druhy rostlin si vybrat a jak je pěstovat? Vše důležité se dočtete níže.

Proč je smog nebezpečný?

Špatná kvalita ovzduší je pro lidstvo stále častějším problémem. Každý rok se naše planeta více a více potýká se znečištěným ovzduším. V tomto ohledu jsou na tom nejhůře města v Číně, Indii nebo Pákistánu, která jsou považována za oblasti s nejvyšší koncentrací smogu. Odborníci na znečištěné ovzduší poukazují na to, že o jeho zdravotních důsledcích se stále mluví příliš málo. Přitom jsou velkým problémem.

Mohlo by vás zajímat:  Odstraňte z koupelny všechno, co tam nepatří, a dejte prostor čistotě a lesku

Smog zvyšuje riziko vzniku respiračních, oběhových, nervových a rakovinových onemocnění. Studie ukazují, že také ovlivňuje délku a kvalitu života. Není pochyb o tom, že účinný boj proti smogu je především o systémových řešeních. Patří mezi ně hlavně omezení automobilové dopravy, dotace na výměnu kotlů, zákaz spalování uhlí a dřeva, vysoké pokuty za spalování odpadu nebo rozšiřování zelených ploch ve městech.

Jak rostliny čistí toxiny ze vzduchu?

Rostliny provádějí fotosyntézu, během které absorbují vzduch spolu se znečišťujícími látkami. Dělají to prostřednictvím průduchů. Škodlivé látky, které byly absorbovány rostlinami, jdou přímo do kořenového systému a substrátu, kde jsou neutralizovány. V celém procesu se také aktivně podílejí mikroorganismy nacházející se v půdě.

Mohlo by vás zajímat:  Září je vhodný čas pro ošetření dřevěných prvků v interiéru i na zahradě
Side View Woman Taking Care Indoor Plants
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí bojovník proti smogu – rostlina zamiokulkas

Zamiokulkas, který se v posledních letech stal velmi populární rostlinou, dokonale čistí vzduch od formaldehydu. Je to rostlina, která má ráda částečný stín, nevyžaduje také zvláštní péči. Za přirozených podmínek roste zamiokulkas v suchých a kamenitých oblastech, proto se zavlažováním této rostliny musíte být velmi opatrní. Bez vody je schopen vydržet až dva měsíce. Je náchylný na příliš vlhký substrát a nízké teploty. Nepochybně by pro něj mělo být místo v ložnici nebo v jiných často používaných místnostech.

Mohlo by vás zajímat:  Správná teplota v pokoji je klíčem ke zdravému spánku. Zima nebo horko naruší důležité procesy v těle

Další rostliny, které vás zbaví smogu

Domácí břečťan, dracéna a rostlina s latinským názvem Sansevieria guineensis jsou také perfektní. Každá z uvedených květin čistí vzduch od 5 látek: benzenu, formaldehydu, xylenu, toluenu a trichlorethenu. Další rostliny, které působí proti smogu, jsou kapradina, aloe vera, benjamín fíkus, rapis a velikonoční kaktus. Důležité je, že čisticí vlastnosti budou nejsilnější v případě, že v domě je více květin. Pro nejlepší účinek se doporučují alespoň 3 velké nebo 6 malých rostlin.

Zdroj: https://youhadmeatgardening.com/indoor-plants-that-clean-the-air/
Přidat na Seznam.cz