washing-machine-943363_1920

Plísně a zápachu v pračce se můžete snadno zbavit bez chemie, jen s jedlou sodou

Bikarbonát sodný, tedy jedlá soda by měla být nedílnou součástí každé domácnosti, a to bez výjimky. Jedná se o složku, kterou můžete v domácnosti zcela nahradit chemikálie, které používáte běžně k úklidu a seženete je v každém supermarketu. Dnes se podíváme na pár praktických tipů, které vám přijdou vhod v případě, že chcete vyčistit svou pračku. Jedlá soda totiž funguje:

  • na vodní kámen,
  • na plísně,
  • proti zápachu,
  • jako bělidlo a odstraňovač skvrn.

Nebezpečný vodní kámen a plísně

Jedlá soda je schopná zabránit usazování vodního kamene v pračce, ale je důležité zdůraznit, že ji nelze odstranit, pokud je již zcela uvnitř. Nejlepší je proto používat jedlou sodu v tomto případě jako prevenci tvorby vodního kamene. Když dáte 250 gramů jedlé sody do bubnu pračky nebo dávkovače na prací prostředky a spustíte běžný program, snadno se zbavíte plísní a bakterií.

Jednou z vlastností jedlé sody je neutralizace pachu. Lze ji používat jak při praní v ruce, tak i v pračce. Pro praní v pračce stačí vložit 25 gramů jedlé sody s pracím prostředkem, který obvykle používáte. Pro ruční praní musíte vzít prázdnou nádobu, dát 4 litry teplé vody a přidat 200 gramů sody, protřepat a počkat jeden den, než prádlo vyperete.

Mohlo by vás zajímat:  Žluté skvrny na oblečení zmizí snadno běžnými prostředky v domácnosti
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bělící účinky a likvidace skvrn

Jedlá soda je mimo jiné také skvělé bělidlo, a to díky schopnostem hydrogenuhličitanu sodného. Díky tomu můžete tímto způsobem bělidlo úplně nahradit a už za něj nikdy nemusíte utrácet velké peníze. Stačí použít jen 250 gramů jedlé sody a běžný tekutý prací prostředek, který používáte. Obojí dejte do dávkovače a uvidíte, jak nádherně bílé bude vaše prádlo, a to i bez zbytečné chemie.

Potřebujete odstranit ty nejodolnější skvrny z oblečení, povlečení nebo jiných tkanin? Stačí udělat směs na bázi jedlé sody s vodou a rozetřít ji na postižené místo. Dobře vetřít a nechat pár minut působit. Poté pokračujte čištěním obvyklým způsobem, dejte tedy špinavé prádlo do pračky na program, který odpovídá jeho druhu.

Přidat na Seznam.cz