Bird Feather 2505305 1920

Inkoustové skvrny patří k nejodolnějším, s našimi vychytávkami svůj boj ale prohrají

Tuhle nepříjemnost asi zažil každý z nás. A zákon schválnosti tomu obvykle chce, aby nás potkala v našem nejoblíbenějším pracovním oblečení. Ano, máme na mysli skvrny od inkoustu. Stačí malá chvilka nepozornosti a nehoda je na světě. Tím spíše, že většina z nás píše různými reklamními propiskami, které nepatří mezi nejkvalitnější a nejodolnější psací náčiní v historii. A tak se mohou v kapse, kam je neprozřetelně odložíte, rozlomit. Kalhoty, kostýmek, halenka, košile nebo třeba kabelka se okamžitě zbarví. Oblečení pak vypadá, že je na odpis. Naštěstí to ale není pravda.

Mohlo by vás zajímat:  Šikovné vychytávky na úklid koupelny, která bude vždy svěží a čistá

Nepropadejte panice

Také s inkoustovými skvrnami se dnes dá bojovat. I když nejde o lehký boj, protože inkoust je koneckonců určen k tomu, aby nesmazatelně obarvil poddajné materiály, s nimiž pero či propiska přijdou do styku. Inkoust tak kombinuje mastnotu s barvivem, přičemž mastnota má barvivo ochránit před vnějšími vlivy, například vodou. To je důvod, proč inkoust, na rozdíl od mnoha jiných skvrn, nejde jen tak vyprat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ale pokud vás taková nehoda potká, nepropadejte panice. Inkoustové skvrny si obvykle všimneme ve chvíli, kdy je ještě mokrá. V této chvíli ji nemá smysl polévat vodou, je však dobré zajistit, aby se skvrna nešířila. K tomu skvěle poslouží papírové kapesníky či ubrousky, kterými můžete skvrnu snadno vysušit.

Mohlo by vás zajímat:  Automatická pračka je jedním z nejlepších vynálezů. Naučte se prát účinně a úsporně
Zdroj obrázku: Pixabay

Čištění inkoustových skvrn

Na bílém prádle, třeba na košilích, inkoust nejsnáze odstraníte, když textilii posypete jedlou sodou a potřete vymačkanou šťávou z čerstvého citronu. Nakonec oblečení jemně otřete hadříkem namočeným v lihu a dejte prát klasickým způsobem. Skvrny na barevném prádle je lepší nejprve zalít teplým mlékem, které pak necháte asi čtvrt hodiny působit. Jedlá soda v tomto případě není vhodná. Po uplynutí patnácti minut mléko omyjte teplou vodou a oblečení dejte vyprat. Po vyprání bude vaše prádlo znovu jako nové.

Přidat na Seznam.cz