Inkoustové skvrny patří k nejodolnějším, s našimi vychytávkami svůj boj ale prohrají

Tuhle nepříjemnost asi zažil každý z nás. A zákon schválnosti tomu obvykle chce, aby nás potkala v našem nejoblíbenějším pracovním oblečení. Ano, máme na mysli skvrny od inkoustu. Stačí malá chvilka nepozornosti a nehoda je na světě. Tím spíše, že většina z nás píše různými reklamními propiskami, které nepatří mezi nejkvalitnější a nejodolnější psací náčiní v historii. A tak se mohou v kapse, kam je neprozřetelně odložíte, rozlomit. Kalhoty, kostýmek, halenka, košile nebo třeba kabelka se okamžitě zbarví. Oblečení pak vypadá, že je na odpis. Naštěstí to ale není pravda.

Nepropadejte panice

Také s inkoustovými skvrnami se dnes dá bojovat. I když nejde o lehký boj, protože inkoust je koneckonců určen k tomu, aby nesmazatelně obarvil poddajné materiály, s nimiž pero či propiska přijdou do styku. Inkoust tak kombinuje mastnotu s barvivem, přičemž mastnota má barvivo ochránit před vnějšími vlivy, například vodou. To je důvod, proč inkoust, na rozdíl od mnoha jiných skvrn, nejde jen tak vyprat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ale pokud vás taková nehoda potká, nepropadejte panice. Inkoustové skvrny si obvykle všimneme ve chvíli, kdy je ještě mokrá. V této chvíli ji nemá smysl polévat vodou, je však dobré zajistit, aby se skvrna nešířila. K tomu skvěle poslouží papírové kapesníky či ubrousky, kterými můžete skvrnu snadno vysušit.

Mohlo by vás zajímat:  S vodním kamenem zápolí mnoho lidí. Ti ostatní znají šikovné triky, jak ho lehce vyčistit
Zdroj obrázku: Pixabay

Čištění inkoustových skvrn

Na bílém prádle, třeba na košilích, inkoust nejsnáze odstraníte, když textilii posypete jedlou sodou a potřete vymačkanou šťávou z čerstvého citronu. Nakonec oblečení jemně otřete hadříkem namočeným v lihu a dejte prát klasickým způsobem. Skvrny na barevném prádle je lepší nejprve zalít teplým mlékem, které pak necháte asi čtvrt hodiny působit. Jedlá soda v tomto případě není vhodná. Po uplynutí patnácti minut mléko omyjte teplou vodou a oblečení dejte vyprat. Po vyprání bude vaše prádlo znovu jako nové.

Přidat na Seznam.cz