Na mravence bez chemie, hospodyňky radí křídu, jedlou sodu a koření

V naších zeměpisných šířkách patří mravenci k nejtypičtějším škůdcům, na které můžeme v domácnosti narazit. Můžeme sice hovořit o štěstí, protože v celé řadě jiných zemí na vás může v kuchyni či jinde v bytě čekat i životu nebezpečné překvapení, zatímco mravenci jsou pouze nepříjemní, ale zbavit se jich pravděpodobně chcete tak jako tak.

V našem dnešním článku prozradíme čtveřici triků, které vám pomohou mravence vyštípat. Je dobré s nimi začít hned na jaře, čím dříve narušíte mravenčí cestičky, tím efektivnější váš boj bude. Začnete-li později, třeba na chatě či chalupě, kam jezdíte jen na léto, budete muset být ve své snaze vytrvalejší.

Křída

Zdánlivě nesmyslný postup se při pokusech ukázal být nesmírně efektivním, přestože si zatím vědci marně lámou hlavu nad tím, proč vlastně křída funguje. Stačí namalovat několik centimetrů tlustou nepřerušovanou čáru okolo vašich dveří a oken. Mravenci ji z nějakého důvodu nepřekročí. Tuto metodu bohužel nelze využít na příliš hrubé povrchy.

Jedlá soda

Na trhu najdete nepřeberné množství chemických postřiků proti mravencům, ale za pár korun si můžete vyrobit vlastní, navíc netoxický. Smíchejte stejné díly jedlé sody a moučkového cukru, nejlépe je rozetřete v hmoždíři. Prášek nasypte na místa, kterými k vám mravenci chodí. Mravence naláká sladká vůně cukru a jedlé sody si nevšinou. Ta je pro mravence jedovatá.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí lijí do dřezu hotový zázrak, aniž by to tušili. Bramborová voda má nejedno využití
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vůně a pachy

Pokud se vám nechce mravence přímo zabíjet a postačí vám, když si budou hledět svého, můžete na ně zaútočit vůněmi. Lidský a mravenčí vkus se v mnoha ohledech neshodnou, a tak mravence odrazuje mnoho z toho, co lidé vnímají jako libou vůni. Pokud tak využijete správné prostředky, vedlejším efektem souboje s mravenci bude příjemně provoněná domácnost. Hodí se například:

  • Skořice a muškátový ořech
  • Citronová šťáva
  • Slupky od okurky
  • Kávová sedlina

Pokud uvedenými potravinami posypete nebo pokapete mravenčí přístupové cestičky, brzy je přestanou používat.

Dětský zásyp

Dětský zásyp je kromě mravenců účinný také proti kobylkám a mšicím, a v omezené míře i proti dalšímu nevítanému hmyzu. Musíte ale vybrat ten, který obsahuje křídu, o niž už jsme psali výše. Dětským zásypem můžete posypat rovnou celé mraveniště. Postup opakujte dvakrát až třikrát denně a po týdnu byste měli mít od mravenců nadobro pokoj.

Přidat na Seznam.cz