Plevel pomohou zlikvidovat domácí prostředky, které jsou šetrné k zahradě i ke zdraví

Plevel pomohou zlikvidovat domácí prostředky, které jsou šetrné k zahradě i ke zdraví

Věděli jste, že i malé množství chemikálií, které použijete k hubení plevelu, může vést k vážným zdravotním obtížím, pokud se dostanou do kontaktu s potravinami? Jak tedy plevel odstranit bezpečně? V tomto článku se dozvíte, jak vyrobit dva domácí prostředky, které jsou levnější, bezpečnější a účinnější než chemicky vyrobené alternativy.

Použijte ocet nebo sůl

K první metodě potřebujete jednu lahev octa a lahvičku s rozprašovačem. Nalijte ocet do rozprašovací lahve, nařeďte s vodou ve stejném poměru a postříkejte plevel, kterého se chcete zbavit. Dávejte ale pozor, abyste nepostříkali jiné rostliny nebo trávu. Po aplikaci začne plevel už druhý den odumírat.

Mohlo by vás zajímat:  Dlažební kostky udrží čisté domácí přípravek a preventivní péče

Druhá metoda vás zbaví agresivnějších druhů plevele. Potřebovat budete dvě sklenice epsomské soli, jednu lahev octa a čtvrt sklenice prostředku na mytí nádobí. Všechny ingredience dobře smíchejte a nalijte ideálně do lahvičky s dávkovačem. Před aplikací vždy ještě lahvičku protřepte. Díky dávkovači budete moci prostředek poměrně přesně aplikovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Spařte plevel horkou vodou

Dalším způsobem je polít plevel horkou vodou. Tato rada sice vypadá banálně, ale funguje docela dobře. Použijte klidně rychlovarnou konvici, se kterou lze vodu aplikovat přesně na potřebná místa. Snažte se ale cílit pouze na plevel, pokud polijete jiné rostliny, uhynou také. Pokud je to možné, zakryjte ostatní rostliny igelitem nebo alespoň novinami. To můžete ostatně udělat i při aplikaci všech prostředků.

Mohlo by vás zajímat:  Túje zdobí nejednu zahradu. Na podzim potřebují speciální péči, aby nadále spokojeně rostly

Pokud chcete plevelu spíše předcházet než ho později hubit, můžete si pořídit mulčovací kůru. Ta je ale poměrně drahá, zejména pokud potřebujete zakrýt větší plochy. Nahraďte ji raději směsí spadaného listí a posekané trávy, případně zrecyklujte odpad ze zeleniny, kterou pěstujete. Případně se zeptejte v podniku na zpracování dřeva, zda vám neposkytnou odpadní hmotu, piliny nebo kůru ze stromů, kterou byste mohli využít ke stejnému účelu.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/advice/g777/homemade-weed-killers/
Přidat na Seznam.cz