Zážitek z grilování mohou zkazit zdravotní potíže. Na vině je špatná údržba samotného grilu

Zážitek z grilování mohou zkazit zdravotní potíže. Na vině je špatná údržba samotného grilu

Jestli patříte mezi lidi, kteří rádi grilují, je pro vás tento článek to pravé. Často se totiž při grilování s přáteli zapomíná na hygienu a steaky a klobásy se podávají ze špinavého roštu. Gril je tak během sezony ideálním místem pro vývoj zárodků, bakterií a dalších nečistot, které mohou způsobit otravu jídlem. Jak se o takový gril starat a jak ho správně čistit?

Starý tuk musíte odstranit, při dalším grilování mohou škodlivé látky proniknout do jídla

Teplem se tuk, který na roštu zůstal, dostane do jídla a vy můžete mít z jídla zdravotní potíže. Proto je dobré gril po každé akci čistit, abyste měli pokrmy bez škodlivých látek. Připravte si směs, se kterou bude čištění hračka a nebude vám zabírat tolik času. Kbelík naplňte vodou, přidejte mýdlo a dvě lžíce prostředku na nádobí. Kovový kartáč namočte do směsi a gril celý vydrhněte.

Čisticí směs si můžete vyrobit také z vody a jedlé sody. Pastou pomažte gril a nechte hodinu působit. Poté opláchněte rošt vodou a osušte papírovou utěrkou. Pomoci může také ocet, díky kterému odstraníte mastné skvrny, které ještě nestačily zaschnout. Kryt a držadla vyčistíte pomocí houbičky na nádobí, kterou namočte do směsi mýdla a prostředku na mytí nádobí. Můžete použít také speciální pomůcky na gril, díky kterým bude čištění rychlejší. Nakonec gril vždy osušte papírovou utěrkou.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet je jeden z nejlepších univerzálních prostředků. Ne na všechny povrchy je ovšem vhodný
Zdroj obrázku: Freepik

Na odolné skvrny můžete použít speciální přípravky

Na velké a starší nečistoty si musíte zakoupit speciální prostředky, které budou obsahovat složky jako hydroxid sodný, hydroxid draselný nebo další látky, které povedou k rozpuštění spáleného tuku, který je tam například již několik dní nebo týdnů.

Přípravek naneste na studený povrch roštu i dalších částí grilu. Nechte podle pokynů na obalu 5 až 10 minut a poté opláchněte pod tekoucí vodou a následně otřete do sucha. Nezapomeňte, že gril je nutné čistit po každém použití, protože jinak se tuk bude vrstvit a grilování bude patřit mezi nezdravou přípravu jídla. Většinu prostředků seženete v prodejnách, podívat se můžete také na internetové obchody.

Přidat na Seznam.cz