Chlor čistí vodu od patogenů, člověku přesto škodí. Velká koncentrace může vést až k rakovině

Chlor čistí vodu od patogenů, člověku přesto škodí. Velká koncentrace může vést až k rakovině

Přidávání chloru do vody je běžný způsob její úpravy. Chlor zbavuje vodu patogenních bakterií a používá se k tomuto účelu už přes dvě století. Ozývají se ale také hlasy o jeho škodlivosti. Často se spojuje s jinými látkami a vytváří velmi jedovaté sloučeniny. Chlor je ve vodě rozpustný plyn zelenožluté barvy a dusivého zápachu. Ničí patogenní bakterie a nákazy, jako je tyfus, cholera a úplavice. Pro člověka je ale toxický.

Proč je chlor škodlivý?

Nadbytek chloru může vážně otrávit organismus. Pokud je ho ve vodě příliš, můžeme cítit změněnou chuť nejen vody samotné, ale i kávy, čaje nebo pokrmů. Pokud je ve vodě příliš velké množství chloru, pokožka se vysuší a může začít svědit. Chlor oslabuje vlasové cibulky a vlasy zdrsní a zmatní. Lidské tělo má schopnost určité množství chloru filtrovat, při koupeli ale rozšířené póry absorbují zvýšenou dávku a kromě toho inhalujeme jeho deriváty, které se vstřebávají do krve.

Mohlo by vás zajímat:  Menu v all inclusive hotelu nemusí vůbec odrážet tradiční pokrmy dané destinace

Nadměrné množství chloru zatěžuje játra a aktivují se volné radikály, což je hlavní příčina rozvoje rakoviny. Problém nadměrného chloru ve vodě je těžké odstranit. Nejúčinnější a odborníky doporučovanou metodou je instalace vhodných filtrů, které vodu čistí od jedovatého prvku a zabraňují tvorbě vodního kamene.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ho odstraníme z vody?

Pokud nemůžete instalovat filtry, pak můžete chlor neutralizovat alespoň změnou svých zvyků. Především se vzdejte horkých koupelí či horké sprchy. Čím je voda teplejší, tím škodlivější výpary vdechujeme. Další metodou, která nezatíží rodinný rozpočet, je použití kyseliny askorbové a vitamínu C. Do vody při koupeli stačí nasypat jeden gram kyseliny, vitamín C naváže chlor a jeho deriváty.

Mohlo by vás zajímat:  Ne vždy je lednička nejlepší nápad. Některé potraviny ztratí chuť, strukturu, nebo dokonce zplesniví

Pokud používáte chlorovanou vodu na pití nebo vaření, povařte ji alespoň čtyři hodiny. Zbavíte se tak také nepříjemného zápachu. A pokud si s takovou vodou myjete vlasy, rozdrťte polovinu tablety aktivního uhlí a přidejte ji k šamponu. Aktivní uhlí neutralizuje škodlivé účinky chloru a posílí stav vlasů.

Zdroj: https://sciencing.com/remove-chlorine-from-water-4516999.html, https://www.lenntech.com/processes/disinfection/chemical/disinfectants-chlorine.htm, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323700, https://www.espwaterproducts.com/how-to-remove-chlorine-from-drinking-water/, https://www.fs.fed.us/t-d/pubs/html/05231301/05231301.html
Přidat na Seznam.cz