man-chopping-wood-with-chainsaw

Piliny najdou na zahradě široké využití. Hodí se pro rostliny i do kompostu

Piliny jsou obvykle odpad z dřevozpracujícího průmyslu, ale mají široké využití v zahradě. Pokud je správně použijete, mohou být prospěšné pro rostliny a půdu. Zde jsou některé způsoby, jak můžete využít piliny v zahradě.

Mulčování a zlepšování půdy

Piliny můžete použít jako mulč na záhonech a kolem rostlin. Mulčování pomáhá udržovat vlhkost půdy a zabraňuje růstu plevele. Piliny se dobře hodí pro mulčování kolem ovocných stromů a keřů, květin a zeleniny. Piliny můžete použít také jako organické hnojivo pro zlepšení půdy. Kdysi se piliny používaly hlavně k získání drceného uhlí, ale dnes se piliny mohou vrátit do země, aby posloužily jako organická hmota pro rostliny. Piliny obsahují uhličitan vápenatý, který zvyšuje pH půdy a může pomoci zlepšit její kvalitu.

Piliny se dobře hodí také ke krytí chodníků a cest v zahradě. Když jsou mokré, stávají se kluzkými, a tak jsou piliny vhodné pro chodníky v zahradě. Piliny můžete také použít jako složku do kompostu. Kompostování pilin pomáhá při rychlejším rozkladu organických látek v kompostu a tím i při vzniku živin pro rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Při placení na samoobslužných pokladnách lze ušetřit po zmáčknutí tlačítka
Zdroj obrázku: Freepik

Zahradnické projekty

Piliny lze použít i pro různé zahradnické projekty, jako například pro stavbu kompostovacích kop nebo pro vytvoření záhonů. Piliny lze použít i pro vytvoření zahradních chodníků nebo pro zahradní dekorace. Piliny jsou účinné při odstraňování pachů, zvláště v létě. Stačí je nasypat na místa, kde jsou potíže s pachem, například na místa, kde se vyskytuje komunální odpad.

Piliny jsou také skvělým hnojivem, protože mohou rostlinám poskytovat živiny ve formě fosforu, vápníku a draslíku. Při používání pilin je třeba dbát na to, aby byly čisté a neobsahovaly žádné toxické látky. Je také důležité je používat ve vhodném množství. Dávejte si proto pozor, z jakého zdroje piliny pocházejí. Pokud jsou z pochybného dřeva, je lepší je pro tyto účely nevyužívat.

Zdroj: https://www.bobvila.com/slideshow/10-things-you-didn-t-know-sawdust-can-do-51245
Přidat na Seznam.cz