Jak si zařídit ekologický domov a začít žít odpovědně k přírodě

Jak si zařídit ekologický domov a začít žít odpovědně k přírodě

Téma ochrany přírody je v tuto chvíli aktuálnější než kdy dříve. Ta mnohdy doslova volá o pomoc a nejlepší cesta, jak jí pomoci, je začít u sebe. Žít ekologicky a zařídit si v tomto duchu i svou domácnost není nic těžkého. Základem je několik správných kroků, které zvládne každý.

Pozor na všudypřítomnou chemii

Řada lidí si myslí, že přírodu znečišťují především velké továrny, které do ní vypouštějí mnoho chemie. K tomu samozřejmě docházet může, ale málokdo tuší, kolik chemie do přírody vypustí ze své domácnosti. Hlavně kvůli používání prostředků, které jsou doslova napěchované látkami, které jsou životu nebezpečné. Proto je na místě začít používat ekologické čistící prostředky. Ty jsou skvělým příkladem toho, že i bez chemie se dá dokonale uklidit. Mnohdy dokonce jednodušeji, rychleji, efektivněji a bez strachu z toho, že to poznamená naše zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek března je ideální čas pro zasazení zázvoru. Doma vypěstovaný je k nezaplacení

Neplýtvejte

Ekologický styl života je spojený také s omezením jakéhokoliv plýtvání. Málokdy si uvědomujeme, kolik zbytečně vyplýtváme vody, ale například i elektřiny. Přitom stačí perlátory a pozvolné otevírání kohoutku u dřezu, stejně jako pomohou LED žárovky a odpovědné zhasínání světel. Kromě toho, že lze ulevit přírodě, tento postup prospěje i vaší peněžence.

Snižte množství odpadu

Změna ve prospěch ekologie by měla být spojena také s minimální tvorbou odpadu. Základem je naučit se neplýtvat, což se týká především jídla. To by mělo skončit buď v žaludku našem, v žaludku zvířat, nebo v kompostu. Nikdy ne v popelnici. A když už nějaký odpad tvoříme, je vhodné myslet na to, aby nebylo problém s jeho recyklací, nebo bezproblémovým rozložením. Příkladem může být značka Attitude, která si krom jiného zakládá také na tom, aby nejenom produkty, ale i obaly byly odpovědné k přírodě.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční dekorace dodají domovu to pravé sváteční kouzlo

Zapomeňte na jednorázové věci

Kolem sebe máme mnoho věcí, které se dají použít jenom jednou. A právě ty je třeba z našeho života vyřadit. Vše, co používáme, by mělo být použitelné opakovaně. Cesta k tomu je poměrně snadná. Dejte sbohem jednorázovým PET lahvím, do kaváren si noste své hrníčky, zapomeňte na jednorázové tašky v obchodech, nebo si potraviny nenechte balit do jednorázových obalů. To vše jsou změny, které jsou jednoduché, a přitom pomohou více, než můžeme tušit.

Přidat na Seznam.cz