High Angle Shot Footpath Made Stone Tiles Surrounded By Green Grass

Octový postřik zbaví dlažbu na zahradě plevelu

Zámková dlažba před domem vypadá velmi působivě, obdobně jako parking z žulových kostek nebo chodníček k domu z betonových kusů různých tvarů. Běžná údržba je také velmi snadná, ale jen do chvíle, než se objeví ve spárách plevel a mech. V takové chvíli končí každá legrace a je nutné na pravidelné bázi spáry zbavovat plevelu. To se samozřejmě nikomu nechce, ale nechat tyto plochy zarůst? To by byla přece škoda. Pomoc je nablízku, s metodou od odborníků už nebude mít plevel žádnou šanci.

Mohlo by vás zajímat:  Banánové slupky a vaječné skořápky dodají rostlinám důležité prvky

Stop chemii

Co dělat, když nelze mech a plevel dostat ze spár ani tlakovým čističem? Málokomu se chce každý týden kleknout a pomocí malého rýče vyrýpávat býlí. To je také důvod, proč mnozí majitelé domů sednou do auta a vyrazí do prvního hobbymarketu pro přípravek plný chemikálií. Tento způsob likvidace je jistě účinný, kupované herbicidy ale obsahují velké množství agresivních látek, které se mohou během dešťů dostat z kostek do spodních vod nebo do okolní půdy a do záhonů.

Mohlo by vás zajímat:  Tři varianty postřiku z jedlé sody proti mšicím na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Ekologický přípravek za pár korun

Mnohem vhodnější je zajít do kuchyně pro účinného pomocníka. V každé kuchyni se totiž najde láhev běžného kvasného lihového octa. Stojí pár korun, přitom udělá práce za tisíce. Pomáhá totiž při vaření, při úklidu v domácnosti a poradí si i s plevelnými rostlinami ve spárách ve venkovním prostranství. Použití octa je nejen účinné, ale současně se jedná o zcela ekologický přípravek, který neuškodí životnímu prostředí.

Příprava herbicidního roztoku a jeho použití

Doporučuje se použít ocet s vyšší koncentrací nad 10 procent, nadto je důležité míchat ocet do vody, nikoli naopak. Poměr octa a vody musí být 2 : 1, poté se roztok zamíchá a přelije do láhve s rozprašovačem. Herbicidní směs se používá ve slunných dnech, kdy panují teploty nad 15 stupňů Celsia, přímo na rostliny ve spárách. Kropí se listy i stonky. Část rostlin odumře okamžitě, některé vytrvalejší s dlouhými kořeny je třeba tímto způsobem postříkat minimálně třikrát.

Zdroj: https://www.drivewaypaving.ie/effectively-remove-weeds-from-paving-patios
Přidat na Seznam.cz