359 1 Vazeny Perkarbonat Peruhlicitan Sodny Mydlenka

Peruhličitan sodný najde místo v každé domácnosti, je to univerzální a levný čistič

Peruhličitan sodný, který v některých drogeriích naleznete také pod alternativními názvy peroxouhličitan sodný či perkarbonát sodný, vám může v domácnosti hodně pomoci. S trochou nadsázky lze o tomto bílém krystalickém prášku říci, že při jeho nákupu dostanete hodně muziky za málo peněz. A přitom ho vlastně dobře znáte, neboť tato látka je základem celé řady čisticích prostředků, hlavně pracích prášků či přípravků do myčky.

Silné oxidační činidlo

Peruhličitan sodný je silným oxidačním činidlem. To s sebou přináší celou řadu praktických dopadů a také jedno varování – podobně jaké jiné čisticí prostředky, ani peruhličitan sodný by neměl přijít do ruky dětem. Není sice vysloveně jedovatý, ale může způsobit podráždění sliznic, očí nebo, v případě pozření, zažívacího traktu. A na citlivé pokožce může vyvolat alergickou reakci či svědivé zarudnutí pokožky.

Mohlo by vás zajímat:  Zútulněte svůj domov během zimy. Dekorativní prvky a hřejivé doplňky interiér promění
Zdroj obrázku: Pixabay

Pomůže s úklidem i praním

Ale pojďme k tomu, kde peruhličitan sodný můžete v domácnosti použít. Je to všestranný pomocník při úklidu. A protože roste počet lidí, kteří si čisticí přípravky chystají sami, neboť je to levnější a často i ekologičtější než nákup průmyslově vyráběných čistidel, může se snadno stát základem vašich domácích saponátů, prášku do myčky nebo pracího prášku.

Právě při praní prádla je ostatně peruhličitan sodný využíván nejčastěji, ale hodí se jen k praní bílého prádla. Z toho skvěle odstraňuje prakticky jakékoli zažrané skvrny. Při praní na nízkou teplotu přidejte přímo do bubnu pračky dvě polévkové lžíce. I když pustíte šetrný program, vaše prádlo bude po vyprání jako nové.

Mohlo by vás zajímat:  Potřebujete se po povánočním úklidu zrelaxovat? Poradíme jak
Zdroj obrázku: Pixabay

Při vytírání podlahy může být základem vašeho saponátu jedna polévková lžíce peruhličitanu sodného na každý litr vody v kýblu. Do přípravku přidejte šťávu z čerstvě vymačkaného citronu a pár kapek esenciálního oleje, který provoní váš byt. Takovýto přípravek si poradí s každou skvrnou na většině typů podlah.

Přidat na Seznam.cz