Pelargonie1

Pelargonie mohou rozzářit balkon rok co rok znovu. Správné zazimování je udrží v kondici

Krásné pelargonie zdobí nejeden balkon, terasu či zahradu. Jedná se o velmi oblíbené květiny, kterými nejen vyzdobíte část své domácnosti, ale můžete je využít i v kuchyni či jako péči pro tělo. Lze s nimi obohatit marmelády, zákusky, ale klidně je i přidat do olejů. Nejedná se o jednoletou rostlinu, proto ji musíme před zimou zazimovat, abychom se z ní opět v jarním období mohli radovat. Také z nich lze vypěstovat nové sazenice. Jak na zazimování?

Proveďte prořezávání

Předtím, než pelargonie zazimujete, proveďte řez. Ostrým nožem nebo nůžkami odřízněte či odstřihněte výhonky nad uzlíkem tak, aby byly dlouhé alespoň dvacet centimetrů. Nezapomeňte také na oschlé a zažloutlé větvičky a listy, ty také odstraňte.

Mohlo by vás zajímat:  Nezapomeňte na konci léta vysadit krokusy, které přivítají příští jaro krásnými kvítky
Zdroj obrázku: Freepik

Kam je na zimu uložit?

Pelargonie je vhodné uložit někam, kde teplota nebude nižší než deset nebo pět stupňů. Také doporučujeme, aby místnost, kam pelargonie umístíte, měla alespoň mírné světlo. Nedávejte je do úplného temna, například do sklepa. Pokud máte garáž s oknem, bude se jednat o nejideálnější prostor. Pokud máte zimní zahradu, kde nemrzne, umístěte je tam.

Zalévání po zazimování

Přes zimu, kdy se nejedná o vegetační období, zalévejte pelargonie velmi málo. Dá se říci, abyste pelargonie skoro vůbec nezalévali. Za celou zimu poskytněte pelargoniím třikrát nebo čtyřikrát zálivku. Nelekejte se, když na rostlině zahlédnete nějaké suché listy. Odstraňte je a hlídejte především výhonky, které musí zůstat stále nazelenalé.

Mohlo by vás zajímat:  Venkovní schody se na podzim vyplatí upravit tak, aby neklouzaly
Zdroj obrázku: Freepik

Stimulace růstu

Jakmile se dny začnou prodlužovat, přibližně od poloviny ledna, měli byste zvýšit teplotu o tři až čtyři stupně a dopřát rostlinám četnější zálivku. Se zálivkou zároveň přidejte i hnojivo. Přibližně dva mililitry na jeden litr vody. Tak budete stimulovat rostlinu k růstu. Jistě si všimnete, že ze spících větviček začnou vyrůstat nové výhonky. Na začátku března je můžete uříznout a namnožit.

Zdroj: https://blog.thompson-morgan.com/overwintering-geraniums/
Přidat na Seznam.cz