Podlaha1

Parkety a dřevěná podlaha jsou nadčasové, o jejich krásný vzhled je ale nutné pečovat

Dřevěné podlahy a parkety se vracejí do módy, a tak se s nimi můžete potkat v různých interiérech i dnes. Krásu pravého dřeva nic nenahradí, ovšem za tímto skvělým doplňkem podlahových krytin se schovává velká práce. Jak často je třeba leštit parkety? A jakým způsobem je vytírat? Podívejte se na ty nejdůležitější rady.

Pravidelný úklid domácnosti

Jestliže milujete čistotu ve vašem domově, pak jistě vytíráte nebo vysáváte podlahu minimálně dvakrát do týdne. U parket nebo dřevěné podlahy je nejlepší používat mop, který vysává pod tlakem. Díky této funkci mnohem lépe odstraníte veškeré nečistoty z povrchu. Při úklidu používejte teplou, ale ne úplně horkou vodu. Jedině tak se vyhnete případným skvrnám nebo poškození materiálu. Připravte si vlastní čisticí prostředek, se kterým dokážete vyčistit všechny dřevěné plochy.

Mohlo by vás zajímat:  Usazené nečistoty ve dřezu často způsobují zápach. Zbavit se ho jde domácími metodami
Zdroj obrázku: Freepik

Účinný domácí čistič na podlahy připravíte ze:

  • 4 litrů teplé vody,
  • 1/4 šálku octa,
  • 1 polévkové lžíce šedého mýdla.

Všechny ingredience smíchejte dohromady a důkladně je propojte. Před nanesením tohoto přípravku podlahu nejdříve důkladně vysajte a zbavte ji hrubé povrchové nečistoty. Poté prostředek nalijte do kbelíku a namočeným hadrem s pomocí mopu podlahu vytřete.

Zdroj obrázku: Freepik

Co když se na podlahu vylije voda?

Voda vylitá na parkety nebo dřevěnou podlahu může přinést mnoho problémů. Voda pod dřevem totiž může dřevo nabobtnat a podlaha se tak může zvednout. Abyste takovému problému předešli, je nutné hned po vylití tekutiny na zem vysát co nejvíce vody. Poté na podlahu položte co nejvíce savého papíru nebo hadrů a zatěžkejte například knihami. Nechte tak do druhého dne.

Mohlo by vás zajímat:  Posypová sůl není jediná možnost, proti námraze lze využít i jiné možnosti

Co když parkety vržou?

Dřevo je materiál, který neustále pracuje, a tak se i dřevěné parkety mohou rozpínat a začít se o sebe třít. Pokud se tak stane a parkety začnou vrzat, použijte pro tuto oblast silikonový olej. Stačí aplikovat jen malé množství do praskliny nebo do spáry. Přebytek oleje utřete papírovou utěrkou.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/surface/how-to-clean-hardwood-floors/
Přidat na Seznam.cz