Mladá rodina: S drahou elektřinou jsme se ještě nesetkali. Za loňský rok nám vraceli několik tisíc

Mladá rodina: S drahou elektřinou jsme se ještě nesetkali. Za loňský rok nám vraceli několik tisíc

Loňský rok se nesl ve znamení výrazných změn cen energií. To se dotklo firem i jednotlivců. V záplavě informací o tom, kolik firem zkrachovalo a kolik jednotlivců a rodin je na hranici existenčního minima, nás překvapil příspěvek, který dorazil do našeho redakčního e-mailu.

Komu se energie zvýšila?

Jsme mladá rodina se dvěma dětmi a i my jsme se hrozili toho, kolik nám bude za loňský rok naúčtováno za energie. Když před pár dny přišlo vyúčtování, doslova jsem se nestačil divit. Čekal jsem částku, kterou budeme muset vzít z rodinných úspor, ale místo toho svůj rodinný krizový fond ještě o něco navýšíme.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoké účty za elektřinu sníží malé změny v domácnosti. Ušetřit jde na spotřebičích i svícení

Máme přeplatek

Během loňského roku jsme se nijak neomezovali a elektřinu jsme využívali podobně jako v předchozích letech. Využíváme ji k vaření, svícení a k ohřevu vody v bojleru. Topení máme vyřešeno jiným způsobem. Když jsem všude četl, jak energie letí nahoru, měl jsem z vyúčtování velké obavy. O to více mě překvapilo, že máme přeplatek.

Zdroj obrázku: Freepik

Začal jsem studovat vyúčtování elektřiny do detailu a zjistil, že je to vlastně logické. Když jsem se podíval na to hlavní, tedy ceny za kWh, spotřebovanou energii a také výši záloh, bylo jasné, že to jinak než přeplatkem skončit nemohlo.

Mohlo by vás zajímat:  Ušetřit na plynu není těžké. Změna teploty a chytré vaření uspoří nemalou částku

Jednoduché důvody

Když jsem vyúčtování prostudoval, bylo jasné, že přeplatek opravdu musí sedět. I když jsme měli tarif na dobu neurčitou, dlouho nám dodavatel smlouvu nezměnil a i většinu loňského roku nám držel dříve sjednané, výhodné ceny. Také jsme si vždy na zálohách nastavovali o pár set více, než byla naše spotřeba – prostě pro jistotu.

A také nesmím zapomenout na státní příspěvek, který jsme dostali. I když došel, zálohy jsme neměnili. No, když to sečtu, jsem mile překvapen z toho, kolik mi i v době drahých energií na účet dorazí. Teď už jenom doufám, že pro mě nebude šokem letošní rok a ceny se co nejdříve stabilizují.

Mohlo by vás zajímat:  Jan: Na co používám černý pepř, zní možná podivně. Jeho působení člověka překvapí každý den

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenáře Lukáše S., redakčně zkráceno a upraveno.

Přidat na Seznam.cz