Mouchy a komáry odradí od okna nebo terasy rostliny, jejichž vůni nesnesou

Mouchy a komáry odradí od okna nebo terasy rostliny, jejichž vůni nesnesou

S prvními jarními dny a teplotami nad 15 stupňů Celsia se začnou objevovat kvetoucí rostliny, ale také úhlavní nepřátelé. Mouchám a komárům začíná sezóna, proto je vhodné ochránit domov a terasu před jejich útoky. Výtečnou prevencí proti tomuto nepříjemnému hmyzu jsou rostliny, které jsou pohlazením pro oči, současně mají svou praktickou funkci, protože jsou přírodními repelenty. Které druhy jsou nejúčinnější?

Rostlinami proti hmyzu

Každodenní větrání přináší do interiéru čerstvý vzduch, současně otevřené okno dává příležitost k útokům polétavého a bodavého hmyzu. Možností, jak zabránit jejich průniku do nitra bytu či domu, je osazení oken sítěmi, případně použití chemických repelentů, které se prodávají v hypermarketech nebo v běžných drogeriích. Mnohem snazší variantou zabezpečení nitra domova před útoky létajících nepřátel je zasazení aromatických rostlin a bylin.

Mohlo by vás zajímat:  Rez na kuchyňských doplňcích vyčistí jedlá soda nebo kyselina citronová
Zdroj obrázku: Freepik

Pelargonie i levandule

Muškáty patří mezi nejoblíbenější truhlíkové rostliny, současně pomohou odpudit hmyz, protože obsahují dráždivé silice. Obdobně se vyhýbají komáři a další druhy hmyzu levandulím nebo kočičí rostlině neboli šantě kočičí. Velmi účinným repelentem jsou také provensálské bylinky, zejména bazalka nebo rozmarýn, které najdou navíc užitek při vaření nebo ve studené kuchyni při přípravě zeleninových salátů, zálivek nebo dipů.

Afrikány ochrání před štípanci

Existují v různých barvách a jsou potěšením pro oči podél zahradních cestiček nebo u garážového stání. Afrikány se hodí zasadit i v okolí terasy nebo kolem pergoly, protože aromaticky výrazné aksamitníky jsou nejlepší prevencí před létajícím hmyzem. A jaké další rostliny odpudí nepříjemné druhy? Skvělou volbou jsou bylinky, zejména máta nebo meduňka, které patří mezi intenzivně aromatické rostliny, které najdou současně užitek v lidovém léčitelství.

Zdroj: https://www.signalsaz.com/articles/9-plants-that-repel-mosquitoes-flies-spiders/
Přidat na Seznam.cz