Optimální vlhkost v bytě zamezí plísním i možným nemocem. Odborníci doporučují ideální hodnotu

Optimální vlhkost v bytě zamezí plísním i možným nemocem. Odborníci doporučují ideální hodnotu

Zamlžená okna v podzimním a zimním období mohou být signálem toho, že v našem bytě je příliš vysoká úroveň vlhkosti. Tento stav bychom nikdy neměli podceňovat. Lékaři tvrdí, že udržování optimální vlhkosti doma je pro naše zdraví mimořádně důležité. Představujeme proto několik osvědčených způsobů boje proti vlhkosti.

Změřte vlhkost v domě

Nejjednodušší způsob měření úrovně vlhkosti vzduchu v domácnosti je použití speciálních zařízení, takzvaných vlhkoměrů. V závislosti na použité technologii mohou fungovat na různých mechanismech. Nejčastěji se používají dva typy domácích vlhkoměrů.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny potřebují během zimy dostatek pozornosti. Záleží na zálivce i teplotě

Vlhkoměr z vlasů používá přírodní nebo syntetické štětiny k měření úrovně vlhkosti. Je levný a bezproblémový, ale jeho přesnost často není dobrá. Rozdíl mezi výsledkem a skutečnou úrovní vlhkosti může být až 5–7 procent. Elektronický vlhkoměr je vybavený senzory, díky kterým je odečítání úrovně vlhkosti jasné a velmi přesné. V obchodech se nejčastěji prodává ve formě termohygrometru, který kombinuje funkce teploměru a vlhkoměru.

Zdroj obrázku: Freepik

Optimální vlhkost

Optimální hodnotou je vlhkost vzduchu 40 až 60 procent v závislosti na okolní teplotě (19–‍20 °C). Optimální úroveň vlhkosti v domě bude 55–60 procent při teplotě 21–22 stupňů. Stojí za to následovat princip, že čím vyšší je teplota v domě, tím optimálnější je nižší hladina vlhkosti. Kombinace tepla a velmi vlhkého vzduchu vede k rozvoji hub a plísní a také k rozvoji mnoha zdravotních potíží.

Mohlo by vás zajímat:  Kdo je povinen kontrolovat plynový kotel, spalinové cesty či bojler v nájemním bytě

Příliš vysoká vlhkost je vážný problém. Pokud trvá mnoho dní nebo týdnů, může podporovat bronchitidu, bolest svalů, kloubů. Proto je třeba se zamyslet, jak regulovat hladinu vlhkosti v bytě. Elektrický absorbér vlhkosti stačí k připojení k elektřině v kuchyni, ložnici nebo koupelně. Taková zařízení nám účinně pomohou zajistit optimální hladinu vlhkosti v domácnosti a investovat se do nich vyplatí, přestože jsou relativně drahá.

Zdroj: https://lauryheating.com/ideal-home-humidity/
Přidat na Seznam.cz