Sníh je vhodné odstranit také z balkonů. Předejde se tím úrazu i poškození povrchu

Sníh je vhodné odstranit také z balkonů. Předejde se tím úrazu i poškození povrchu

Chodník před domem se od sněhu a ledu očistit musí, protože hrozí riziko úrazu. Ale co balkon nebo terasa? Platí i pro tato místa povinnost odklízení sněhu? V případě, že nehrozí sesuv sněhu nebo ledu na veřejná prostranství nebo na chodce pohybující pod balkonem, práce se provádět nemusí. Přesto je vhodné sníh a ledové kusy odstranit, ušetříte si tím práci i finance na opravy.

Uklízet, nebo ne?

V současné době nemusí odstraňovat z chodníku nebo přilehlých prostor sníh a led majitel nemovitosti, ale vlastník dané komunikace. Povinnost tedy vzniká pouze majitelům domů, ke kterým přináleží také pozemek pod chodníkem. V případě úrazu na neočištěné komunikaci je pak nutné uhradit škodu z uzavřeného pojištění. Sníh a led na balkonech či terasách zákon neřeší v případě, že neohrožují veřejné prostranství, jinak je samozřejmě povinností majitelů nemovitostí odstraňovat ledové rampouchy nebo sníh, které by mohly ohrozit při pádu kolemjdoucí na zdraví nebo poškodit okolo stojící auta.

Zdroj obrázku: Freepik

Stanovy bytových domů

U bytových domů s více jednotkami je vhodné prostudovat stanovy bytového družstva, které se mohou týkat odstraňování sněhu nebo ledu, ale i přes absenci povinnosti je vhodné tuto činnost po nasněžení provést. Odklízení těžkého sněhu je totiž v zájmu bezpečnosti vlastní i vůči ostatním, protože váha sněhu a ledu může být extrémní a může dojít k poškození konstrukce balkonu nebo k narušení statiky zdí. U balkonu i terasy se může narušit hydroizolace a nadměrná vlhkost v mrazech může vést k popraskání povrchu nebo desky.

Mohlo by vás zajímat:  Indukční deska vydrží krásná po dlouhé roky, stačí zvolit účinné a jemné prostředky

Jak odstraňovat sníh z balkonu a terasy

U dřevěných teras se může vlivem neodklizeného sněhu objevit plíseň, povrch může popraskat nebo se zvlnit. Pro odstranění sněhu se může použít hrablo nebo podlahový smeták s gumovým pásem, aby nedošlo k poškození povrchu dlažby nebo dřeva, u kterého se musí postupovat rovnoběžně podle drážek. Rampouchy se musí odstranit taktéž ze zábradlí. Sníh se může shazovat na trávník, v případě chodníku pod balkonem je nutné nabírat sníh a led do kbelíku a následně vylít vodu z rozpuštěného sněhu a ledu do jímky.

Zdroj: https://www.hunker.com/13424674/how-to-remove-snow-on-the-balcony
Přidat na Seznam.cz