Sníh je vhodné odstranit také z balkonů. Předejde se tím úrazu i poškození povrchu

Sníh je vhodné odstranit také z balkonů. Předejde se tím úrazu i poškození povrchu

Chodník před domem se od sněhu a ledu očistit musí, protože hrozí riziko úrazu. Ale co balkon nebo terasa? Platí i pro tato místa povinnost odklízení sněhu? V případě, že nehrozí sesuv sněhu nebo ledu na veřejná prostranství nebo na chodce pohybující pod balkonem, práce se provádět nemusí. Přesto je vhodné sníh a ledové kusy odstranit, ušetříte si tím práci i finance na opravy.

Uklízet, nebo ne?

V současné době nemusí odstraňovat z chodníku nebo přilehlých prostor sníh a led majitel nemovitosti, ale vlastník dané komunikace. Povinnost tedy vzniká pouze majitelům domů, ke kterým přináleží také pozemek pod chodníkem. V případě úrazu na neočištěné komunikaci je pak nutné uhradit škodu z uzavřeného pojištění. Sníh a led na balkonech či terasách zákon neřeší v případě, že neohrožují veřejné prostranství, jinak je samozřejmě povinností majitelů nemovitostí odstraňovat ledové rampouchy nebo sníh, které by mohly ohrozit při pádu kolemjdoucí na zdraví nebo poškodit okolo stojící auta.

Mohlo by vás zajímat:  Utěrka z mikrovlákna se nehodí pro úklid koupelny nebo toalety
Zdroj obrázku: Freepik

Stanovy bytových domů

U bytových domů s více jednotkami je vhodné prostudovat stanovy bytového družstva, které se mohou týkat odstraňování sněhu nebo ledu, ale i přes absenci povinnosti je vhodné tuto činnost po nasněžení provést. Odklízení těžkého sněhu je totiž v zájmu bezpečnosti vlastní i vůči ostatním, protože váha sněhu a ledu může být extrémní a může dojít k poškození konstrukce balkonu nebo k narušení statiky zdí. U balkonu i terasy se může narušit hydroizolace a nadměrná vlhkost v mrazech může vést k popraskání povrchu nebo desky.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční dekorace dodají domovu to pravé sváteční kouzlo

Jak odstraňovat sníh z balkonu a terasy

U dřevěných teras se může vlivem neodklizeného sněhu objevit plíseň, povrch může popraskat nebo se zvlnit. Pro odstranění sněhu se může použít hrablo nebo podlahový smeták s gumovým pásem, aby nedošlo k poškození povrchu dlažby nebo dřeva, u kterého se musí postupovat rovnoběžně podle drážek. Rampouchy se musí odstranit taktéž ze zábradlí. Sníh se může shazovat na trávník, v případě chodníku pod balkonem je nutné nabírat sníh a led do kbelíku a následně vylít vodu z rozpuštěného sněhu a ledu do jímky.

Zdroj: https://www.hunker.com/13424674/how-to-remove-snow-on-the-balcony
Přidat na Seznam.cz