Cobblestones 3383004 1920

Olejové skvrny na dlažebních kostkách půjdou vyčistit, vyzbrojte se ale trpělivostí

Dlažební kostky či kameny jsou oblíbeným stavebním materiálem pro chodníčky na zahradě, ale také pro příjezdovou cestu do garáže. Většina moderních dlažebních kostek vypadá skvěle, a pokud se o svou zahradu jen trošku staráte, splňují chodníčky kromě estetických požadavků také nároky funkční. Ne všechny typy dlažebních kostek jsou však impregnovány, což zvyšuje riziko, že dojde k jejich znečištění.

Mastné skvrny

S většinou nečistot si na přírodním i umělém kameni hravě poradíte, ale potíže obvykle dělají mastné skvrny, případně skvrny od barev. Ty první jsou podstatně typičtější, stačí drobná nepozornost při grilování na zahradě a ráno najdete na dlažbě zaschlou mastnotu. Na příjezdových cestách jsou zase typické skvrny od motorového oleje, případně dalších kapalin, které mohou z auta vytékat.

Mohlo by vás zajímat:  Využitím kyseliny citronové ušetří nadšenci stovky korun za hnojiva
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Impregnované dlažební kostky

Pokud máte dlažbu z umělého kamene, případně pokud máte upravenou a impregnovanou přírodní dlažbu, máte napůl vyhráno. Prakticky všech skvrn se zbavíte pomocí tlakové vodní pistole – díky impregnaci se nečistoty na povrchu kostky nebudou moci udržet a za chvilku z ní odtečou. Případně můžete použít hadr a trochu prostředku na mytí nádobí, který má odmašťovací účinky.

Odstraňování pískem

U kostek bez impregnace je už jejich očista poněkud oříšek. Pokud se chcete držet přírodních prostředků, které zároveň nepoškodí váš trávník, můžete zkusit mastnotu oškrábat pískem. Pokud jím posypete ještě mokrou mastnotu, písek zabrání, aby se vsákla do dlažby a zaschla tam. Podobnou metodu používají například hasiči při různých únicích nebezpečných látek a jiných obdobných situacích.

Mohlo by vás zajímat:  Venkovní schody se na podzim vyplatí upravit tak, aby neklouzaly
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jestliže stihnete pískem zasypat mastnotu včas, můžete její zbytky po shrabání a likvidaci písku omýt horkou vodou a jarem na nádobí nebo jiným přípravkem proti mastnotě. Pokud ale s pískem zaváháte, budete s jeho pomocí muset mastnotu z dlažby obrušovat. To není příliš snadná ani oblíbená práce.

Speciální prostředky

Pokud se vám do obrušování mastnoty nechce, můžete si pomoci chemickými čisticími prostředky. Většina z nich obsahuje i různé nebezpečné chemikálie, takže byste s nimi měli zacházet opatrně a měli byste zamezit jejich styku s půdou či trávníkem. Oblíbené bývají například přípravky pro mytí oleje z jízdních kol, které patří mezi ty šetrnější.

Přidat na Seznam.cz