Kávová sedlina nepatří do koše. Vyživí rostliny, odpudí škůdce a dopomůže ke krásné pleti

Káva je oblíbený nápoj, na jehož dně vždy narazíte na kávovou sedlinu, tzv. lógr. Běžnou praxí je, že lógr jde ihned po dopití kávy do koše. V tuto chvíli se však zastavte! Kávová sedlina má mnoho praktických využití po celém domě, zahradě i na lidském těle. Jak?

Vyživte zahradu

Většina půdy neobsahuje základní živiny, které jsou potřebné pro optimální růst rostlin. Navíc jak rostliny rostou, absorbují živiny, které pak půda zcela postrádá. Proto je třeba jí čas od času pomoci a živiny doplnit. Lógr obsahuje dusík, vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík a chrom, které jsou pro správný růst rostlin klíčové.

Zdroj obrázku: Pixabay

Odpuzuje hmyz a škůdce

Některé sloučeniny nalezené v kávě mohou být pro hmyz vysoce toxické. Kávová sedlina je tak neocenitelným pomocníkem v boji proti komárům, octomilkám a jiným broukům. Lógr lze nasypat kolem rostlin, po celém pozemku či jej v misce umístit na ohrožené místo. 

Neutralizuje pachy

Kávová sedlina obsahuje dusík, který pomáhá eliminovat pachy. Umístit jej můžete do ledničky či mrazáku, kde zneutralizuje případné pachy z potravin. Pokud dáte lógr do plátěného sáčku či staré ponožky, vytvoříte tak přenosný osvěžovač, který můžete umístit do zapáchajících bot či sportovních tašek. Stejně efektivně pomůže se smýváním pachu od česneku či cibule z rukou.

Mohlo by vás zajímat:  Kanalizační potrubí bývá zdrojem nesnesitelného zápachu. Zbavte se ho jednou provždy

Drhnutí hrnců a pánví

Hrubá struktura kávové sedliny je ideální pro drhnutí těžko omyvatelného kuchyňského vybavení. Použít jej lze jako klasický mycí prostředek, postačí nanést lógr na povrch a dát se do drhnutí, díky abrazivní textuře povolí zaschlé jídlo téměř samo.

Zdroj obrázku: Pixabay

Přírodní peeling

Hrubé částice v kávové sedlině fungují jako exfoliační činidlo, které pomáhá odstraňovat nečistoty a odumřelé buňky z kůže. Jednoduše smíchejte kávovou sedlinu s trochou vody nebo kokosového oleje a použijte jako klasický peeling. Levný a efektivní způsob!

Přidat na Seznam.cz