Mouchy vypudí ze zahrady aromatické bylinky a květiny

Mouchy vypudí ze zahrady aromatické bylinky a květiny

Když člověk tráví čas venku, měl by počítat s přítomností různých druhů hmyzu a nejen toho. Nicméně například mouchy mohou pobyt na zahradě znepříjemnit a klidnou relaxaci narušit neustálým bzučením. Některé rostliny dovedou hmyz odpudit, takže stojí za to si rozmyslet, zda jimi neobohatit i vlastní zahrádku.

Konec neustálému odhánění much

Všichni víme, jak dovedou být mouchy otravné. Jejich odhánění úplně neodpovídá představám o trávení času na zahradě. Nejde jen o nepříjemnost. Vzhledem k tomu, že sedávají třeba na zkažených potravinách či výkalech, může být jejich přítomnost velmi nežádoucí. Často se usazují na jídlech nebo na pití, které si vezmeme s sebou ven. To může v nejvážnějších případech vést až k nákaze různými nemocemi, například salmonelou, tuberkulózou nebo úplavicí.

Mohlo by vás zajímat:  Smažení ryb bez zápachu: pomůže mléko, citron i domácí osvěžovač

Přírodním způsobem, jak se zbavit much, je vysadit rostliny, kterým se tento hmyz raději vyhne. Takovéto rostliny mohou být i okrasné. Jedním ze zástupců je levandule. Nejúčinnější bude, když ji zasadíte poblíž místa, kde pobýváte nejvíce. Často ji můžeme vidět poblíž oken či dveří, protože kromě krásné vůně odpuzuje komáry i mouchy. Vhodné je ji vysadit do květináčů a ty umístit například na parapety či terasy.

Zdroj obrázku: Freepik

Máta jako surovina i repelent

Esenciální oleje, které jsou v mátě přítomné, zajišťují její výraznou aromatičnost. Většině lidí máta voní, mouchy tuto vůni nesnášejí moc dobře. Roste rychle, takže bude dostatek jak do vaření, tak pro odpuzení nepříjemného hmyzu. Asi není třeba nikomu představovat mátu jako vhodný doplněk dezertů nebo pro přípravu lahodných nápojů. Za zmínku stojí i zdravotní účinky máty, pomáhá při trávicích problémech.

Mohlo by vás zajímat:  Nespotřebované uvařené brambory je škoda vyhodit. Na smažených plackách si pochutná celá rodina

Dalším přírodním odpuzovačem je modrý karafiát. Péče o něj je vcelku nenáročná, takže je vhodný i pro zahrádkáře začátečníky. Nejvíce mu vyhovují světlá a suchá místa, zvládne i mráz. Modrá se vztahuje k jeho stříbřitým listům. Spojuje příjemné s užitečným: krásně kvete a k tomu odpuzuje hmyz.

Zdroj: https://home.howstuffworks.com/green-living/herbs-deter-flies-naturally.htm
Přidat na Seznam.cz