Okouzlující difenbachie ocení náročnou péči nádhernými listy, pozor ale na mazlíčky
Krásná difenbachie s širokými listy vyzdobí jakýkoliv interiér. Ať už ten moderní nebo tradiční. Jedná se o rostlinu, která svými bílo-zelenými listy nadchne každého kolemjdoucího. Než si takovou krásku pořídíte, bude potřeba vědět, že difenbachii nesmíte umístit do dětského pokoje nebo do místnosti, kterou obývají domácí mazlíčci.
Trochu historie
Difenbachie pochází z Brazílie a získala své pojmenování po známém rakouském zahradníkovi Josephovi Dieffenbachovi. V dnešní době se jedná o velmi oblíbenou pokojovou rostlinu zapadající do čeledi Araceae, která za správných podmínek dorůstá až do výšky 120 centimetrů. Dokonce tato krásná rostlina může i kvést, ale tento fakt je velmi ojedinělý.

Krásná, ale jedovatá
I přes její velkou krásu bychom měli být opatrní. Obsahuje šťavelany vápenaté a jiné jedovaté šťávy, které mohou ohrozit děti a domácí mazlíčky. Na druhou stranu dokáže čistit vzduch od jedovatých toxinů, jako je xylen a toluen. Tuto rostlinu v dávných dobách využívali indiáni jako jed pro otrávené šípy. Otrava hrozí po požití rostliny nebo při kontaktu se šťávou z listů, která může způsobit popáleniny či otok, přesto se u lidí běžně nevyskytuje. Je třeba brát zřetel na mazlíčky a malé děti.

Pěstování a péče
Pokud jste však při péči o difenbachie opatrní, může se stát ozdobou interiéru na mnoho let. Aby správně rostla a těšila vás svým vzhledem, bude jistě potřeba jí dopřát vhodné podmínky k růstu. Jaké to budou? Difenbachie jsou k nalezení volně v přírodě, kde obývají stinné a vlhké rovníkové lesy, a i u nás v domácnosti takové podmínky rostlina očekává. Nejdříve byste si měli rozmyslet, kam rostlinku umístíte. Rozhodně ji nedávejte na parapet, kde svítí přímé slunce. Listy by se mohly spálit. Také je třeba difenbachii situovat do vlhčí místnosti při trvalé teplotě 20–25 °C. Pokud v domácnosti nemáte vlhko, bude stačit, když rostlinku každý den pokropíte čistou vodou pomocí rozprašovače. Zeminu se snažte udržovat stále vlhkou, nesmí za žádnou cenu proschnout, jinak začne difenbachie uvadat a její listy opadávat. V zimním období mírně omezte zálivku a postavte ji dál od topení. Rostlinu hnojte jednou týdně a každé jaro ji přesaďte do jiné zeminy a pokud možno i do většího květináče.
