Okolo používání mikrovlnky koluje mnoho mýtů. S možnými riziky je to jinak, než se traduje
Mikrovlnnou troubu najdete snad v každé kuchyni. Můžete v ní uvařit jednoduché snídaně, ohřát oběd z předchozího dne nebo rozmrazit potraviny. Trvá to jen několik minut a jídlo máte teplé a můžete ho sníst. O mikrovlnné troubě ale koluje několik mýtů, které si dnes představíme. Mnoho z nich se nezakládá na pravdě.
Jaké existují pravdy a mýty o mikrovlnných troubách?
Někteří mikrovlnku zavrhují, jiní si ji zase nemohou vynachválit. Mikrovlnné trouby se méně často využívají k vaření. Pokud se pro vaření v ní rozhodnete, měli byste si to rozmyslet. Syrové jídlo totiž vůbec do mikrovlnné trouby nepatří. Můžete v ní samozřejmě rozmrazit syrové maso nebo jiné potraviny, ale hlavní chod v ní neuděláte.
Mnoho lidí tvrdí, že mikrovlnné trouby vyzařují karcinogenní záření, které ovlivňuje naše zdraví. Jestliže stojíme blízko trouby, čekají nás zdravotní problémy. Pravdou ale je, že mikrovlnky vyzařují neionizující záření a to není karcinogenní. Nemusíte se tak obávat ohřívat si jídlo a při tom stát u trouby.
Jídlo z mikrovlnky není výživné? Opak je pravdou
Mýtus o tom, že jídlo ohřáté v mikrovlnce není výživné, slyšel snad každý z nás. Není tomu tak. Jídlo totiž své výživové hodnoty ztrácí vařením nebo smažením při vysokých teplotách. V mikrovlnné troubě ale nejsou tak vysoké teploty, takže se nemusíte bát, že jídlo ztratí chuť, vůni nebo živiny.
Byl proveden pokus, ve kterém bylo zjištěno, že lidé, kteří konzumovali jídlo z mikrovlnné trouby, měli v těle o 50 % vyšší hodnoty cukru než ostatní lidé. Byla to ale jednorázová studie, která vlastně nic nedokázala. Jestli si budete ohřívat těstoviny, klidně můžete, ale čerstvé budou mnohonásobně lepší. Dávejte si však pozor, jaké potraviny nebo jídlo do trouby dáváte, protože ne všechno je vhodné.
Vybrat si musíte vhodné nádobí
Do mikrovlnky nepatří určité druhy materiálu, takže si dávejte pozor, jaké nádobí používáte. Kov nebo polystyren je v tomto případě tabu. Používejte nádobí ze silného skla nebo keramiky. Vždy si ale zkontrolujte, snad se nádobí nebo trouba nezničí. Koluje také mýtus, že se během ohřevu v mikrovlnné troubě ztrácejí z jídla bílkoviny.
Mikrovlnné záření může z jídla sebrat nějaké množství bílkovin, ale množství bude tak nepatrné, že to sotva poznáte. Nejedná se o desítky procent, jak se možná lidé domnívají. Tepelné zpracování potravin nemá tak velký vliv na jejich kvalitu a nutriční hodnotu. Mikrovlnnou troubu používejte v rozumné míře, vždy je lepší si uvařit čerstvé jídlo.
Zdroj: https://www.bbc.com/future/article/20200714-is-it-safe-to-microwave-food