Ripe Green Organic Strawberry Bush Garden Close Up Growing Crop Natural Strawberries

Z jahod snadno získáme semínka pro nové sazenice

Sezona je v plném proudu a zahrádkáři sklízejí ve velkém plody své práce. Záhony i pulty obchodů a trhů se plní červenými jahodami. Až si je příště budete chystat ke svačině nebo do letního dezertu, nezapomeňte dát pár jahod stranou. Můžete z nich totiž získat semínka pro domácí sazenice.

Jak na získání semínek z jahod ze supermarketu

Pěstování jahod doma je sice zdlouhavější, ale zato vás odmění svojí výjimečnou chutí. Semínka navíc získáte snadno ze zakoupených jahod. Je ale třeba pamatovat, že semínka jahod jsou drobná a křehká, a musíte tak s nimi manipulovat velmi opatrně.

Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o svého pejska v létě správně, aby nestrádal a netrpěl v horku

Ze zakoupených či nasbíraných zralých jahod odřízněte malým nožem slupku se semínky. Plátky položte na papírovou utěrku tak, aby semínka byla směrem nahoru. Poté je nechte několik dní na suchém a teplém místě. Při procesu vysychání se plod přilepí k papírové utěrce a semínka z něj půjdou snadno setřít prstem. Ale jak již bylo řečeno, dávejte si pozor, abyste se semínky manipulovali opravdu jemně, jinak se může stát, že je rozdrtíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ze získaných semínek vypěstovat jahody

Semínka, která jste získali, jsou ihned připravena k zasetí. Je ale třeba jim vytvořit řádné podmínky. Při výběru půdy vybírejte úrodný, mírně kyselý substrát. Jahodám se v něm bude dařit. Zároveň je dobré, aby byla půda směsí zeminy, rašeliny a písku. Také je vhodné půdu mulčovat. Vybrat můžete jak organický, tak anorganický mulč. Zamezíte tak růstu plevele. Půdu byste také měli přihnojovat, aby měla dostatek živin potřebných pro tvorbu kvalitních plodů.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonale čistý sprchový kout rozzáří každou koupelnu. Spolehněte se na známé pomocníky

Při samotné výsadbě umísťujte semena několik centimetrů od sebe do malých dolíků. Nezasypávejte je zeminou a kontrolujte, aby nevyschla. To zajistíte zejména tím, že je budete zavlažovat rozprašovačem. Poté je nechte růst na teplém, slunečném místě. Po několika týdnech se budete těšit z malých rostlinek.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/how-to-grow-strawberries-from-seed/
Přidat na Seznam.cz