Blue Fly 4798384 1920

Octomilky milují sladkou vůni, snadno se lapí do pasti a bude po problému

I přes své drobné rozměry dovedou malé mušky s názvem octomilky nepříjemně zkomplikovat život. Existuje ale několik možností, jak s octomilkami zatočit. Nejprve musíte svého nepřítele dobře poznat. Tyto mušky se objevují nejčastěji na přelomu července a srpna. Důvodem bývá přezrálé nebo kvasící ovoce, které zapomenete v kuchyni nebo v nevyneseném koši. Octomilky se neživí přímo ovocem, ale plísní, která na něm vyrůstá. Množí se velice rychle.

Zákeřná past na zákeřného protivníka

Mušky můžete snadno přelstít a vlákat do pasti. Jejich touha po sladkém ovoci je tak silná, že nebudou mít žádnou šanci. Efektivně vám poslouží jablečný ocet. 150 ml octa nalijte do skleničky nebo do malé misky, kterou přikryjete potravinářskou fólií. Na několika místech fólii propíchněte vidličkou. Vzniknou malé otvory, kterými mušky vniknou dovnitř, ale ven už se nedostanou.

Mohlo by vás zajímat:  Také v čistých domácnostech bez zvířat mohou být blechy, odhalí se pohledem na lidskou kůži
Zdroj obrázku: Pixabay

Další účinný lapač představuje směs jablečného octa, vody a mycího prostředku. Vznikne lepkavá emulze, do které se mušky nachytají a nebudou moci vzlétnout. Past s fólií můžete inovovat, pokud si připravíte roztok mléka vařeného s cukrem a pepřem. Tak lákavé vůni nedokáže odolat žádný hmyz. Stačí pak skleničku, ve které se vetřelci utopili, vylít do odpadu.

Boj proti mladým

Čerstvě vylíhnuté mušky zbožňují vůni vína. Nejvíce je přitahuje červené a výrazně sladké. Láhev od vypitého alkoholu nechte stát na stole v kuchyni (nebo jinde, kde se mušky vylíhly). Mouchy vlétnou dovnitř do láhve, ale kvůli úzkému hrdlu s lepkavými stěnami budou mít problém dostat se ven. Přes noc tak do láhve nachytáte většinu mušek.

Mohlo by vás zajímat:  Pár kapek glycerinu udělá zázraky s okny a zachrání vyschlou kosmetiku
Zdroj obrázku: Pixabay

Prevence

Pokud nechcete, aby se vaše kuchyň stala pomalu tikající bombou a inkubátorem malých much, dodržujte určitá pravidla. Zkažené ovoce vyneste rovnou do popelnice nebo na kompost, nikdy ho nevyhazujte do kuchyňského koše. Přezrálé kousky rychle zkonzumujte nebo je také vyhoďte. Ovoce by nemělo ležet na přímém slunci, protože to urychlí jeho hnilobu.

Přidat na Seznam.cz