Soda

Ekologické a bezpečné prostředky na čištění si vyrobí snadno každý, stačí mýdlo a čaj

Stále více a více lidí má dost drahých chemických čističů, které poškozují zdraví i životní prostředí. Proto začínají více vyhledávat ekologické prostředky do domácnosti, které jsou šetrné nejen pro přírodu a planetu, ale také pro vlastní zdraví. Navíc tím mohou snížit spotřebu plastů, segregovat odpadky nebo zvolit ekologickou dopravu těchto produktů.

Místo nákupu škodlivých detergentů plných chemikálií stojí za to, vsadit na přírodní čisticí prostředky. Jsou ekologické a zdravotně nezávadné, ale také ekonomické a většinu z nich najdete v kuchyni. Jak můžete využít mýdlo nebo použité čajové sáčky? Jak si vyrobit domácí čistič oken nebo prací prášek? Podívejme se na pár osvědčených postupů.

Mohlo by vás zajímat:  Dodejte interiéru pohodlí správným nábytkem, osvětlením a doplňky

Mýdlo a čajové sáčky

Tradiční mýdlo, které používaly naše babičky, je levné, přírodní, netoxické a bezpečné pro životní prostředí. Můžete ho použít k čištění dřevěných podlah a dlaždic. Stačí přidat půl lžičky nastrouhaného mýdla a několik kapek pomerančového oleje do kbelíku s horkou vodou a touto směsí podlahu umýt. Přidat můžete také kapku levandulového oleje, který provoní celý domov.

Zdroj obrázku: Pixabay

Čaj v sáčcích se hodí nejen k pití. Chcete-li se zbavit sedimentu z umyvadla nebo záchodové mísy, připevněte použité čajové sáčky tam, kde je to nejhorší a nechte je 20 minut. Po uplynutí této doby sáčky vyjměte a místo otřete vlhkou houbou. Poté opláchněte vodou, abyste omyli tmavé zbytky a zanechali lesklý a čistý povrch. Čaj také skvěle pohlcuje pachy, takže ho můžete umístit do odpadkového koše nebo do lednice.

Mohlo by vás zajímat:  Jedni z nejhorších a nejnebezpečnějších škůdců. Pozvěte šváby na pivo nebo kávu
Zdroj obrázku: Pixabay

Domácí čistič oken

Chcete si užít čistých oken bez šmouh a nečistot? Použít můžete levný a efektivní čistič oken. Recept je jednoduchý. Stačí smíchat 50 ml 3% peroxidu vodíku, 2 kapky citronového oleje a 450 ml studené vody. Směs nalijte do lahve s rozprašovačem a před použitím protřepejte. Kvůli éterickému oleji obsahuje kapalina malé množství tuku, který zabrání vzniku pruhů na skle.

Přidat na Seznam.cz