Ocet je levný a velmi účinný čisticí prostředek, ne pro všechny povrchy je ale vhodný

Ocet je levný a velmi účinný čisticí prostředek, ne pro všechny povrchy je ale vhodný

Čištění octem je v dnešní době velmi populární, protože se lidé čím dál častěji vrací v přírodním a zcela nezávadným prostředkům. Vyčistit toho s ním můžete skutečně hodně, ale rozhodně ne všechno. Je to produkt, který má mnoho výhod. Je zdravotně nezávadný, netoxický, zabíjí bakterie a je velmi levný (na rozdíl od klasických čističů).

Ocet je dobrý prakticky na všechno

Všeobecně se udává, že ocet dokáže vyčistit cokoliv. Není to úplně pravda, ale to vám musí být jasné. Pravdou ale je, že si skvěle poradí s nepříjemnými skvrnami od vodního kamene v koupelně i kuchyni a dokáže uvolnit usazeniny v konvici na vodu. Počítat ale musíte také s tím, že silně reaguje s některými chemikáliemi.

Mohlo by vás zajímat:  Ostropestřec mariánský podporuje detoxikaci organismu a zdraví jater

Jedinečný prostředek do koupelny

Většina lidí používá ocet na čistění hlavně v koupelně. Vyčistit s ním můžete vodní baterii, sprchovou hlavici, toaletní prkénko, umyvadlo, vanu, zrcadlo i obklady. Na každé místo se ovšem hodí jiné poměry při míchání s vodou. Na usazeniny vodního kamene z baterie stačí trocha octa a vody, které necháte 15 minut působit.

Zdroj obrázku: Freepik

Toaletní prkénko zasypte jedlou sodou, zalijte octem a nechte 30 minut působit. Poté ho vyčistěte kartáčkem. Tak se zbavíte vodního kamene. Samotnou mísu můžete vyčistit roztokem octa s vodou v poměru 1 : 1, kterým umyjete mísu. Umyvadlo a vanu zasypte jedlou sodou a zalijte octem. Nechte 15 minut působit a poté opláchněte horkou vodou. Na zrcadlo stačí poměr 1 : 10, který bude skvěle fungovat také na okna nebo sprchový kout.

Mohlo by vás zajímat:  Problémový soused nemusí být noční můrou. Nejlepší metoda řešení je přesunout problém na někoho jiného

Ocet v kuchyni

Dalším ideálním místem pro použití octa na čištění je kuchyně. Umýt díky němu můžete lednici, dřez, konvici i troubu. U všech těchto povrchů vám postačí roztok v poměru 1 : 1 s vodou, kterým umyjete všechny usazeniny i vodní kámen.

Co byste octem neměli umývat?

Ocet rozhodně není vhodný na žehličku, pracovní povrchy (hlavně z přírodního kamene), myčku, podlahy a elektronické obrazovky. Všechny tyto povrchy byste mohli octem poškodit, a proto by se k nim neměl ani přiblížit. Na všechno ostatní můžete použít tento levný, ekologický a bezpečný prostředek na odstranění vodního kamene nebo usazenin.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/cleaning-with-vinegar
Přidat na Seznam.cz