Ocet je jeden z nejlepších univerzálních prostředků. Ne na všechny povrchy je ovšem vhodný

Ocet je jeden z nejlepších univerzálních prostředků. Ne na všechny povrchy je ovšem vhodný

Ocet je nejen základní surovinou v kuchyni, ale skvěle poslouží jako ekologický čisticí prostředek. Je to surovina, kterou se vyplatí mít doma, protože dezinfikuje, zabíjí bakterie a také vás zbaví vodního kamene. Navíc nestojí mnoho peněz a můžete si ho nakoupit do zásoby. Skvěle vyčistí například podlahy a nemusíte se bát, že by ocet zanechával nepříjemný zápach.

Jaké povrchy je vhodné čistit octem?

Na některé povrchy není vhodné ocet používat, na některé je naopak neocenitelný. Ocet je sice obecně považovaný za prostředek, který se hodí na všechno, ale není tomu tak. V koupelně si ale poradí s usazeninami i vodním kamenem, používat ho můžete také na čištění toalety. Pořád se ale jedná o kyselinu, se kterou není radno si zahrávat, protože pokud ocet smícháte s některými chemickými látkami, může vzniknout nebezpečná reakce.

Mohlo by vás zajímat:  Hořčičné semínko patří nejen do kuchyně. Vyžene otravný hmyz a odstraní zápach

Kohoutek nebo sprchovou hlavici můžete nechat obalenou v utěrce nebo hadříku, který předtím namočte do octa smíchaného s vodou. Nechte působit asi 15 minut a poté opláchněte vodou. Toaletu vyčistíte podobným způsobem. Nezapomeňte, že ocet je vhodné ředit vodou, a to nejen kvůli agresivní vůni, kterou by mohl zanechat. S octem můžete vyčistit také troubu, dřez nebo jiné spotřebiče.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na jaké předměty se ocet nehodí?

V domácnosti se najdou také předměty, které není vhodné čistit octem, a to ani zředěným. Jedním z nich je žehlička. Ocet by mohl způsobit korozi topných těles a poškodit ji. Nehodí se ani na pracovní desky ze žuly nebo mramoru. Kyselina může způsobit nejen poškrábání povrchu. Není vhodné ho používat k čištění myčky, protože obsahuje pryžové prvky, které obsahují různé chemikálie. Ty mohou reagovat s octem.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach z oblečení zmizí díky jedlé sodě, kávě nebo mrazáku

Ocet je vhodný i na čištění podlah, musíte ale vědět, z jakého materiálu máte podlahu vyrobenou. Jestli se jedná o dřevo, sice můžete ocet použít, ale dávejte pozor, aby byl dobře naředěný vodou. V opačném případě vám některé firmy ani neuznají reklamaci, pokud na podlaze najdou stopy po čištění octem. Octem také nikdy nečistěte elektronické obrazovky, mohly by přestat fungovat.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/cleaning-with-vinegar
Přidat na Seznam.cz