Plant 4427146 1920 (1)

Oblíbené domácí rostliny mohou být velmi nebezpečné. Tyto krásky obsahují jed

Pokojové rostliny se v poslední době těší velké oblibě. Díky jejich snadnému pěstování si je pořizují i mladí lidé s menšími zkušenostmi. Některé rostliny ale způsobují zdravotní problémy. Buďte tak ve střehu, pokud doma máte děti nebo domácí mazlíčky.

Mezi nebezpečné rostliny patří zejména květiny s velkými listy a výrazným květenstvím. Ty přitahují děti a zvířata jako magnet. Kontakt s jejich listy, nebo dokonce požití listů nebo květů může mít ale fatální následky.

Zdroj obrázku: Pixabay

V zelených listech se ukrývá šťavelan

Monstery si získaly svoji oblibu především díky velkým listům ve tvaru srdce. Jejich listy ale bohužel obsahují šťavelan vápenatý. Ten při kontaktu dráždí kůži a sliznice. Požití listů dokonce způsobuje příznaky podobné alergii – otoky a pocit pálení v dutině ústní. Šťavelan vápenatý obsahují i kořeny rostliny. Při jejich přesazování tak použijte ochranné rukavice.

Mohlo by vás zajímat:  Zkušené hospodyňky do alobalu nebalí jídlo. Hliníkovou folii používají ke známé nenáviděné činnosti

Podobně nebezpečný jako monstera je i oblíbený filodendron. Ten dorůstá výšky až dvou metrů, a tak přitahuje děti i domácí mazlíčky. Jenže stejně jako monstera obsahuje šťavelan vápenatý. Požití listů filodendronu u některých zvířat způsobuje dokonce poškození ledvin.

Zdroj obrázku: Freepik

Kontakt s dracénou může způsobit chudokrevnost

Dracény jsou velké okrasné květiny, které najdete téměř v každé domácnosti. Představují ovšem velké nebezpečí pro děti i zvířata. Toxické saponiny obsažené v jejich listech způsobují rozklad červených buněk a chudokrevnost. Typickými příznaky otrávení dracénou je zvracení, malátnost a rozšíření zorniček.

Mohlo by vás zajímat:  Jaro v ložnici? Vsaďte na nové povlečení!

Nebezpečně krásné azalky

Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, nebezpečí pro vaše domácí mazlíčky představuje i azalka. Požití i velmi malé části způsobuje poškození nervových a svalových buněk u koček a psů. Po konzumaci se během chvíle dostavují symptomy jako křeče, slintání, záchvaty a malátnost. Při těchto příznacích okamžitě navštivte nejbližší veterinární stanici.

Zdroj: https://www.trees.com/house-plants/poisonous-house-plants
Přidat na Seznam.cz