skvrny3

Obarvené oblečení v pračce nemusíte vyhodit. Domácími prostředky ho zachráníte

Jistě to znáte. Omylem dáte do bílého prádla červenou ponožku, a najednou máte vše růžové. Některé oblečení snadno pouští barvu a bohužel nám tak během praní ničí jiné kousky, které máme velmi rádi. Chcete napravit způsobené škody? Podívejte se do spíže nebo lékárničky. Zaručeně tam najdete ingredience, které vám pomohou se s touto katastrofou vypořádat.

Vyzkoušejte vejce nebo mléko

Nebudete tomu věřit, ale obyčejné vajíčko vám může zachránit stovky či tisíce korun za zničené oděvy. Stačí, když rozbijete skořápky ze tří vajec na kousky a zabalíte je do gázy. Na koncích gázu zavažte nití. Vložte balíček mezi prádlo do pračky a znovu jej vyperte. Uvidíte, jak nádherně vaječné skořápky absorbují barvu a vy budete mít opět krásné oblečení v původní barvě.

Mohlo by vás zajímat:  Proti plísni v domě funguje větrání a čajovníkový olej
Zdroj obrázku: Freepik

Mléko je skvělým pomocníkem, pokud máte mírně šedé prádlo. Nalijte ho do misky, namočte do něj oblečení a nechte ho tam několik hodin odpočívat. Poté vše vyperte jako obvykle. Stejný účinek bude mít jedlá soda. Musíte jen přidat dvě lžíce jedlé sody do sklenice teplé vody. Směs promíchejte a přidejte do bubnu k prádlu. Následně oděvy vyperte jako obvykle.

Stejně dobře bude fungovat také kyselina citronová nebo prášek na pečení

Místo pracího prášku můžete do nádoby pračky přidat kyselinu citronovou. Spusťte program s nejvyšší teplotou vhodnou pro typ materiálu, který chcete zachránit. Potřebujete-li navrátit původní barvu například ložnímu prádlu nebo ručníkům vyrobených z tepelně odolných materiálů, přidejte dva balíčky kyseliny a spusťte pračku na 90 stupňů.

Mohlo by vás zajímat:  Stainless Europe radí, jak vyzdobit prostor pomocí nerezu
Zdroj obrázku: Freepik

Do pracího prášku ale můžete přidat také dvě lžíce prášku do pečiva. Do bubnu můžete nasypat celé malé balení. Nastavte pračku na nízkou teplotu (40 stupňů). Při vyšší teplotě může prášek do pečiva ztratit své úžasné vlastnosti. Až začne pračka čerpat vodu, vytáhněte zásuvku na prací prostředek a nalijte do ní půl šálku peroxidu vodíku. Pamatujte ovšem, že tuto metodu můžete využít jen v případě bílého prádla.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-remove-dye-bleeding-stains-2146663
Přidat na Seznam.cz