Hnojivo z banánové slupky je ideální pro orchideje. Získají potřebné živiny a dobře porostou

Hnojivo z banánové slupky je ideální pro orchideje. Získají potřebné živiny a dobře porostou

Co dělat, aby orchideje vypadaly stále úchvatně a krásně kvetly? Základem je správné hnojení, a to jak hotovými směsmi, tak ekologickými hnojivy na bázi jednoduchých potravin, například banánů. Většina orchidejí pochází z exotických oblastí světa. Proto jim naše domácí podmínky nemusí plně vyhovovat.

Správná doba hnojení

Při hnojení orchidejí je třeba dodržovat pár pravidel. Neměly by se hnojit hned po přesazení ani hned po nákupu, lepší je počkat alespoň dva až tři měsíce. Půdu je před hnojením třeba vydatně zalít. Neměly by se přihnojovat ani při déletrvající oblačnosti, jelikož tehdy je výrazně snížená intenzita fotosyntézy a rostlina není schopná správně využít všechny živiny.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro efektivní a úsporné používání myčky nádobí

Nejlepší čas pro hnojení orchidejí je jaro a léto, kdy rostliny rostou a tvoří poupata. Na přelomu září a října se jejich nároky na výživu snižují a v zimě hnojivo nepotřebují vůbec. Pro správný růst orchidejí je důležitý dusík (základní stavební kámen listů), bor, zinek, fosfor (nezbytný pro poupata), hořčík, mangan, měď, draslík, vápník a železo.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hnojit banánovou slupkou?

Orchidejím prospívá hnojení banánovou slupkou, která je cenným zdrojem draslíku a fosforu, kyseliny křemičité, vápníku, hořčíku a síry. Výrazně zlepšuje proces zakořeňování, odnožování a kvetení rostlin, vyživuje je a posiluje. Připravit si můžete banánový prášek ze 2 až 3 slupek, které vložíte na 2 až 3 hodiny do trouby dužinou nahoru. Po vychladnutí je rozemelete na prášek a jemně promícháte se substrátem.

Mohlo by vás zajímat:  Aby ložní prádlo bylo stále krásné a jemné na dotek, potřebuje speciální péči při praní

Banánová tinktura se připravuje ze 3 slupek, které vložíte do velké sklenice a zalijete dvěma litry studené vody. Přikryjte gázou nebo papírovou utěrkou a nechte 2 dny na tmavém místě při pokojové teplotě. Následně přeceďte a tekutinu použijte k hnojení. Poslední možností je banánový čaj ze slupky usušené na slunci a nakrájené na malé kousky. Lžíci nakrájených kousků pak spařte ve 200 ml vody a nechte vychladnout. Čaj používejte jako tekuté hnojivo.

Zdroj: http://vietlinh.us/collection/2019-banana-as-fertilizer-for-orchids.asp
Přidat na Seznam.cz