Larva 2353463 1920

Noční můra všech zahrádkářů. Nenápadní škůdci v zemi, kteří hodují na úrodě

Počet lidí, kteří si na zahrádce pěstují vlastní zeleninu, bylinky, a někdy dokonce také ovoce, rok od roku roste. A to navzdory nemocem a škůdcům, kteří mohou rostliny napadnout, jako jsou třeba larvy, hmyz, plísně nebo bakterie. V devadesátých letech sice zaznamenalo zahradničení pokles zájmu, ale před necelými dvaceti lety se trend otočil. A dá se předpokládat, že počet lidí, kteří dávají přednost vlastnoručně vypěstovaným potravinám, v nejbližších letech opět strmě poroste.

Hnojení a ochrana před škůdci

Správná péče o rostliny začíná hnojením a ochranou před všemožnými škůdci. Hnojení je poměrně jednoduchá záležitost, základem by pochopitelně měl být kvalitní kompost, který si správný zahradník sám připravuje. Řada méně zkušených pěstitelů si ale neví rady s tím, jak své rostliny ochránit před nezvanými hosty.

Mohlo by vás zajímat:  Krmítka zajistí v zimě ptáčkům přístřeší i obživu, pozor ale na jejich umístění

U větších škůdců, kterých jsme si schopni všimnout i pouhým okem, si ještě většina z nás ví rady. Proto používáme různé metody, které mají odhánět ptáky nebo třeba krtky. Horší to je, když dojde na menší škůdce, například hmyz, nebo dokonce na škůdce, kteří žijí v půdě, a my tak nemáme mnoho příležitostí, jak si jich všimnout předtím, než začnou pěstované rostliny chřadnout.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nebezpečné larvy

Řadu hmyzích larev pouhým okem ani nezaznamenáte. Často jsou dobře ukryté, protože v tomto vývojovém stadiu je hmyz vůči predátorům nejnáchylnější a nemá mnoho možností, jak se bránit. Ty nejnebezpečnější larvy, alespoň z pohledu vaší úrody, žijí několik centimetrů pod povrchem a hodují na kořenovém systému rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Chryzantémy přirozeně odpuzují klíšťata, ideální jsou pro vysazení na zahradě

Přítomnost těchto larev tak obvykle poznáte až ve chvíli, kdy začnou rostliny zdánlivě bezdůvodně chřadnout a osychat. Často se stává, že larvy napadnou jen některé rostliny, a tak máte záhon s několika vadnoucími květinami a celou řadou těch zdravých. To by pro vás měl být varovný signál, že se v půdě dějí nějaké nepravosti.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak na ně

Kromě různých chemických postřiků je nejlepší nechat přírodu, ať se s vašimi škůdci vypořádá sama. Jak už bylo řečeno, larvy nemají mnoho možností, jak se bránit ptákům a dalším zvířatům, která se jimi živí. Nejlepší obranou proti larvám je proto pravidelně přeorávat zeminu, stačí do hloubky několika centimetrů. Díky tomu se larvy dostanou na povrch, kde jsou víceméně bezbranné.

Přidat na Seznam.cz