Nežádoucí skvrny na papíře od tuku, inkoustu či kávy vyřeší rychlý zásah

Nežádoucí skvrny na papíře od tuku, inkoustu či kávy vyřeší rychlý zásah

Jestli objevíte mastnou skvrnu na papíře, můžete ji snadno odstranit pomocí několika triků, o kterých se dočtete v tomto článku. Existuje několik způsobů, jak si s mastnotou poradit. Budete potřebovat hedvábný papír, žehličku a případně mastek, ale jen pokud skvrna nezmizí pomocí savého papíru.

Existuje několik variant, jak se mastných skvrn zbavit

Jako první možnost můžete zvolit následující postup – mastný kousek papíru dejte mezi dva kousky hedvábného. Vyžehlete ho teplou žehličkou, ale jen pokud skvrna není zaschlá. Pokud je suchá nebo je velmi mastná, budete muset použít mastek. Ten dejte na skvrnu, vložte papír mezi dva kusy hedvábného papíru a nakonec přežehlete. Mastek bude fungovat i na odolné skvrny.

Mohlo by vás zajímat:  Sáček naplněný vodou přirozeně odpuzuje mouchy

Těžko jdou odstranit například skvrny od inkoustu. V takovém případě pomůže peroxid vodíku. Stačí ho nalít na špinavé místo a nechat několik minut působit. Vsákne se a skvrna by měla vyblednout. Nakonec pod skvrnu dejte hedvábný papír a odstraňte přebytečný peroxid pomocí vaty.

Zdroj obrázku: Freepik

Těžko se odstraňují také skvrny od kávy nebo čaje

Je důležité se skvrn zbavit hned poté, co vzniknou. Čím déle to bude trvat, tím je větší riziko, že skvrny nezmizí. Na nečistoty od čaje nebo kávy pomůže jedlá soda, mastek, vata, savý papír a opět žehlička. Nejdříve zkuste přebytečnou tekutinu odstranit pomocí vaty. Následně nasypte na skvrnu jedlou sodu nebo mastek a nechte několik minut působit, aby se skvrna vsákla.

Mohlo by vás zajímat:  Politou elektroniku lze ještě zachránit. Důležité je zakročit hned a zachovat chladnou hlavu

Až skvrna zmizí, odstraňte jedlou sodu vatou, přeložte přes kousek papíru a vyžehlete teplou žehličkou. Hedvábný papír by měl pomoci odstranit zbytky nečistot, které zůstaly na papíře. Pro všechny případy ale bude lepší, pokud budete opatrní, abyste případné nehody nemuseli řešit. Někdy je opravdu těžké se skvrn zbavit a musí se sáhnout po chemických prostředcích.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Remove-Stains-from-Paper
Přidat na Seznam.cz