Nesprávné nabíjení zkracuje baterii život. Nejhorší chyby dělá téměř každý

Nesprávné nabíjení zkracuje baterii život. Nejhorší chyby dělá téměř každý

Připojit konektor a vložit do elektrické zásuvky? O nabíjení telefonu nikdo nepřemýšlí, jedná se o reflexivní chování. A ve chvíli, kdy baterie ztrácí výdrž? Vina padne na výrobce. Málokdo si v takové chvíli uvědomí, že za snížení kapacity si může často sám, protože nabíjení neprobíhá podle doporučení výrobce. Některé úkony navíc životnost baterie neskutečně zkracují. Při správném používání se může životnost naopak prodloužit. Co radí odborníci?

Noční nabíjení jako zabiják baterie

Připojit večer, odpojit ráno? Takové konání patří mezi nejčastější chyby, které spotřebitelé dělají. Nechávat telefon připojený do sítě přes celou noc znamená pro baterii fatální zásah, nehledě na to, zda se jedná o nový přístroj, nebo o několik let používaný mobil. Noční nabíjení totiž dávkuje energii po kapkách, takže po snížení na 99 procent se opětovně začne nabíjet, což může být během nočního odpočinku několikrát za sebou. Generuje se velké množství tepla, což vede k poškození baterie, o to více, když je v místnosti vyšší teplota.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený zázvor si snadno vypěstujeme doma v květináči. Bohaté zásoby na zimu jsou nedocenitelné
Zdroj obrázku: Freepik

Maximálně dvě hodiny na jedno nabíjení

Podle expertů je zásadní nenabíjet déle než dvě hodiny v kuse, aby nedošlo k poškození baterie. Během spánku je kontrola časového limitu obtížná, proto jsou řešením chytré nabíječky, které zařízení po dosažení maximální kapacity ze sítě odpojí. Kromě toho odborníci doporučují nepoužívat laciné nabíječky nebo spojovací kabely, které mohou vlivem zahřátí dokonce začít hořet. Vhodnější je používat certifikované nabíječky, USB kabely a konektory, které mají kvalitní izolaci zaručující bezpečí. Ideální je nabíjet telefon při 20procentní kapacitě, aby nedošlo k nadměrnému generování tepla, a nechat dosáhnout 80procentní úrovně, která se jeví jako nejvíce efektivní.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřete peněženku i životní prostředí. Mnoho produktů pro úklid už máte doma

Kolísání teplot je rizikové

Jak ještě docílit toho, že baterie bude fungovat dobře i po delší době? Důležité je nevystavovat zařízení a baterii výkyvům teplot. Optimální teplotní rozsah je od 0 do 25 stupňů Celsia, přičemž vyšší teploty extrémně ovlivňují chod baterie, obdobně jako náhlé změny, protože dochází ke kondenzaci vlhkosti uvnitř baterie, což vede k jejímu poškození. A položit telefon na lehátko na pláži? Či snad nechat smartphone na palubní desce, když venku panují vedra k padnutí? Dochází k poškození zařízení i baterie. Řešením je ochranné pouzdro, které funguje též při chladu a velkých mrazech.

Zdroj: https://www.techadvisor.com/article/727861/how-to-properly-charge-a-phone-battery.html
Přidat na Seznam.cz