Domácí zavařené okurky chutnají vždy nejlépe. Vyhněte se při nakládání zbytečným chybám

Domácí zavařené okurky chutnají vždy nejlépe. Vyhněte se při nakládání zbytečným chybám

Recept na nakládané okurky je vždy velmi nekomplikovaný, až banální. Přesto se občas stane, že se okurky zkazí a zůstanou bez chuti nebo zplesniví. Podívejte se s námi na chyby, kterých se možná dopouštíte.

Špatné okurky

Pokud jste po otevření sklenice s okurkami zaznamenali zápach, nemusíte se hned obávat, že jste někde udělali chybu. Může se jednat o normální znak procesu kvašení. Stejně jako zákal v nálevu z okurek nebo bílý sediment ve sklenicích s nakládanými okurkami mohou být všechny tyto jevy výsledkem usilovné práce bakterií, které produkují kyselinu mléčnou a s ní i oxid uhličitý. Je to jeho únik, který slyšíme, když otočíme víčkem.

Mohlo by vás zajímat:  Hliníková fólie vrátí lesk matným příborům

Únik plynu z okurek je za normálních podmínek tichý, pomalý a je známkou úspěšného kvašení. Může však být tak prudký, že odletí víčko. Tato situace může nastat, pokud zavařujete okurky během bouřky. Takové počasí způsobuje rozdíly v elektronických potenciálech v atmosféře, které následně vedou k odlišnému chování bakterií zodpovědných za kvašení. Ty se pak stávají dynamičtějšími.

Zdroj obrázku: Freepik

Plíseň v okurkách

Při nakládání okurek je důležité dodržovat čistotu a hygienu. Koneckonců je chceme uzavřít do nádoby s jedinou prospěšnou rodinou bakterií. Pokud nakládané okurky, láhve a víčka nepřipravíme správně, můžeme do procesu nakládání pozvat nežádoucí bakterie a plísně. Takové okurky pak nebudou vhodné k pozdější konzumaci.

Mohlo by vás zajímat:  Dva recepty na domácí čističe potrubí. Konec zápachu a ucpanému odtoku

Další chybou může být nedostatečná teplota. Okurky by se po naložení neměly ihned přenášet do sklepa, ale měly by stát při pokojové teplotě, nejlépe kolem 22 stupňů, alespoň jeden den. Může se stát, že máte špatnou koncentraci solného roztoku. Koncentrace by měla být 6–8 % a pro její přípravu je nejlepší jodizovaná nebo tvrdá kamenná sůl. Také to nepřehánějte s kořením.

Zdroj: https://cookieandkate.com/best-pickles-recipe/
Přidat na Seznam.cz