Zářivě bílé záclony sluší každému interiéru. Jejich dokonalý vzhled pomohou udržet osvědčené metody

Pokud máte doma bílé záclony, určitě víte, že po nějakém čase nevzhledně zešednou a je potřeba je vybělit. Kvůli slunečnímu svitu, prachu a také znečištění, ke kterému doma běžně dochází, mohou záclony snadno ztratit svou bělost. Jak jim ji vrátit zpátky, se dozvíte právě z dnešního článku. Použít můžete hotové přípravky, ale rozhodně nezatracujte ani domácí prostředky, které najdete v kuchyni.

Vyzkoušejte vaječné skořápky, stolní sůl nebo ocet

Jak vyprat záclony, aby byly krásně bílé a zdobily váš byt? Můžete použít například aspirin. Ačkoli ho máme spojený s léčbou chřipky nebo migrény, má také skvělé bělicí účinky a záclonám vrátí jejich bělost. Rozpusťte pět tablet aspirinu ve vodě a do té namočte závěsy. Po několika hodinách záclony můžete vyprat. Budou vypadat jako nové.

Vaječné skořápky jsou jednoduchým prostředkem, jakým vybělit závěsy a ubrusy. Většina lidí je ihned vyhodí do koše, ale přitom se v domácnosti skvěle hodí. A jakým způsobem je použít? Dejte je do vlněného sáčku a vložte společně se záclonami do pračky. Uvidíte, jak bílé záclony vytáhnete z pračky. Bílá barva pak dokonce vydrží mnohem déle.

Mohlo by vás zajímat:  V dokonale čisté troubě je radost péct. Zapomeňte na úmorné drhnutí, jde to mnohem jednodušeji
Zdroj obrázku: Freepik

Sůl je skvělým prostředkem na bělení, stejně jako jedlá soda

Použít jako bělicí prostředek můžete také kuchyňskou sůl. Je to prostředek, který je stoprocentně účinný. K pěti litrům vody přidejte 250 gramů soli a míchejte, dokud se nerozpustí. Zažloutlé závěsy dejte do roztoku a nechte je namočené alespoň tři hodiny. Pokud je žlutá barva silná, nechte závěsy namočené přes noc. Následně je dejte do pračky a vyperte.

Podobný účinek jako sůl má jedlá soda. 500 gramů rozpusťte v deseti litrech vody a ponořte do ní závěsy. Po třech hodinách je vyperte v pračce, namočení v jedlé sodě zvýší účinnost praní. Jedlá soda má skvělé změkčující a bělicí účinky. Lihový ocet vás zbaví šedého zabarvení na záclonách, stačí, když přidáte půl litru octa na deset litrů vody. Namočte záclony a poté je dejte vyprat.

Zdroj: https://inthewash.co.uk/laundry-and-ironing/how-to-whiten-net-curtains/
Přidat na Seznam.cz