radiator-250558_1920 (1)

Není nutné mrznout, aby se ušetřilo na topení. Náklady na vytápění lze snížit chytře

S topnou sezonou stojí za to, použít několik triků, které ušetří nějaké peníze bez kroucení radiátorů a zamrzání. Podzim je nejlepší čas na kontrolu topení, jeho instalace nebo utěsnění oken. 

Díky jednoduchým krokům jste schopni snížit účty za topení až o 30 %. Podívejte se, jak snadno a účinně topit a chránit váš dům před zimou. Důležitým krokem je dobré těsnění oken. 

Dobré těsnění oken může snížit tepelné ztráty až o 25 %

To znamená obrovské úspory na vytápění. Samočinné nastavování oken není složité, stačí šestihranným klíčem utáhnout kování ve spodním závěsu okenního křídla. Okno bude tím pevnější, čím blíže budou zajišťovací válečky k těsnění. Musíte si ale pamatovat, abyste je neutáhli příliš – okno by mělo jít dobře otevírat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud máte i přes utažení oken pocit, že pouští mnoho vzduchu, je potřeba těsnění vyměnit. Je důležité koupit správná těsnění, sama práce není náročná a nehrozí, že okna poškodíte. Při výměně odstraňte lepidlo a nečistoty z okolních rámů. Odlepte ochrannou folii nebo papír z nových těsnění a pomalu je lepte do drážek, aby nezůstaly žádné boule. Poté okno zavřete na několik hodin. 

Mohlo by vás zajímat:  Boj s vhkostí v koupelně nemusí být marný. Pára nebo plíseň už nebudou komplikovat život

Za vytápění můžete ušetřit například uspořádáním bytu nebo domu

V zimě se zbavte těžkých a tmavých záclon, sluneční paprsky, které dopadnou na skleněné tabule fungují jako ohřívače a jsou schopné teplotu v místnosti zvýšit o několik stupňů. Častou chybou je zablokování radiátorů nábytkem nebo jinými předměty. Na vytápění ušetříte díky instalaci radiátorových clon. Ty odrážejí teplo a zvyšují jeho emise do místnosti.

Zdroj obrázku: Pixabay

Díky nim můžete naprogramovat hodiny, kdy radiátory topí více, a naopak méně, když například v noci spíte nebo nejste doma. Některé clony pracují tak, že se automaticky přizpůsobí povětrnostním podmínkám venku. 

Před zimou nechte zkontrolovat stav kotle. Možná bude nutné propláchnout instalaci, což může zvýšit jeho účinnost o několik procent, a tím pádem ušetříte za topení. Můžete si ho však zkontrolovat sami. Účinné větrání snižuje riziko otravy oxidem uhelnatým a také chrání před nadměrnou vlhkostí, která může způsobit plísně nebo vznik hub. 

V zimě je důležité místnosti větrat. Častou chybou je ponechat okno mírně otevřené po dlouhou dobu. Místnost se ochladí a zvýší se spotřeba energie. Mnohem lepší je otevřít okno dokořán na několik minut a poté ho zavřít. Díky tomu do bytu dostanete čerstvý vzduch, ale neztratíme teplo – teplota se rychle vyrovná, protože se teplo uvolní z dříve vyhřátých stěn. 

Mohlo by vás zajímat:  Vodku nekupují jen alkoholici, ale i dobré hospodyňky. Pomáhá jim s úklidem

Nezapomeňte, že v místnosti na spaní byste neměli topit moc, na spaní stačí teplota kolem 20 stupňů. Tam, kde se pohybujete nejvíc, můžete teplotu nastavit až na 22 stupňů. Pravidelné větrání, kontrola těsnění oken a další maličkosti mohou ušetřit spoustu peněz.

Přidat na Seznam.cz