Některá zařízení berou energii, i když jsou vypnutá. Účet za elektřinu tak může nepříjemně překvapit

Některá zařízení berou energii, i když jsou vypnutá. Účet za elektřinu tak může nepříjemně překvapit

Přestože se snažíte šetřit energie, tak máte stále vysoké účty? Možná za to mohou zařízení, která odebírají elektřinu, i když je zrovna aktivně nepoužíváte. Určitě je v domácnosti máte, jen vás nenapadne, že za tím mohou být právě tyto přístroje. Jaké to jsou?

Nabíječky na mobilní telefony

Telefon je nabitý a vy necháváte nabíječku stabilně v zásuvce? Jde o chybu, protože dál čerpá energii. Je pohodlné ji mít na jednom místě a nemuset ji nikam přenášet, řešit, kam jsme ji dali. Nespotřebovává tolik jako některé jiné spotřebiče, ale je důležité vědět, že něco ano, pokud je v pohotovosti celoročně.

Mohlo by vás zajímat:  LED žárovky jsou ideální řešení pro každé svícení. Potěší svými vlastnostmi a šetří nejen peníze

Počítač, který máte v pohotovostním režimu

Je častým zlozvykem nevypínat počítač, ale pouze ho uspat. Notebook, který na noc nevypnete, ale běží v podstatě pořád, spotřebovává stále hodně energie. Pokud ho vypnete úplně, výrazně ušetříte a také prodloužíte jeho životnost.

Zdroj obrázku: Freepik

Veškerá zařízení s displejem

Oblíbená funkce, hezký a svítivý displej. V moderních domácnostech je mnoho zařízení, která mají displej a ukazují čas, teplotu, případně další údaje. Tato zařízení spotřebovávají také velké množství energie, obzvlášť pokud jich máte více.

Mohlo by vás zajímat:  Jak sladit tenisky s letními dámskými outfity?

Které spotřebiče mají největší spotřebu?

Ačkoliv se to nedá říct takto radikálně, některá elektrická zařízení patří k nejnáročnějším, protože bývají hodně používaná. Jedná se o tato:

  • televizor,
  • lednice,
  • automatická pračka,
  • počítač,
  • mrazák,
  • myčka.

Pokud spotřebiče teprve pořizujete nebo vyměňujete za novější, je vhodné si hlídat energetické štítky a kupovat nejméně energeticky náročné. Je vhodné nedržet si za každou cenu staré spotřebiče, například u lednice se vyplatí pořídit si novou. Mnoho let stará lednice může mít obrovskou spotřebu energie a nová až čtyřikrát nižší. Kromě úsporných elektrických spotřebičů je vhodné používat na svícení úsporné žárovky, což se vám také mnohonásobně vrátí.

Zdroj: https://www.takecontrolandsave.coop/welcome-to-our-blog/posts/2020/october/phantom-energy-load/
Přidat na Seznam.cz