Některá zařízení berou energii, i když jsou vypnutá. Účet za elektřinu tak může nepříjemně překvapit

Přestože se snažíte šetřit energie, tak máte stále vysoké účty? Možná za to mohou zařízení, která odebírají elektřinu, i když je zrovna aktivně nepoužíváte. Určitě je v domácnosti máte, jen vás nenapadne, že za tím mohou být právě tyto přístroje. Jaké to jsou?

Nabíječky na mobilní telefony

Telefon je nabitý a vy necháváte nabíječku stabilně v zásuvce? Jde o chybu, protože dál čerpá energii. Je pohodlné ji mít na jednom místě a nemuset ji nikam přenášet, řešit, kam jsme ji dali. Nespotřebovává tolik jako některé jiné spotřebiče, ale je důležité vědět, že něco ano, pokud je v pohotovosti celoročně.

Počítač, který máte v pohotovostním režimu

Je častým zlozvykem nevypínat počítač, ale pouze ho uspat. Notebook, který na noc nevypnete, ale běží v podstatě pořád, spotřebovává stále hodně energie. Pokud ho vypnete úplně, výrazně ušetříte a také prodloužíte jeho životnost.

Zdroj obrázku: Freepik

Veškerá zařízení s displejem

Oblíbená funkce, hezký a svítivý displej. V moderních domácnostech je mnoho zařízení, která mají displej a ukazují čas, teplotu, případně další údaje. Tato zařízení spotřebovávají také velké množství energie, obzvlášť pokud jich máte více.

Které spotřebiče mají největší spotřebu?

Ačkoliv se to nedá říct takto radikálně, některá elektrická zařízení patří k nejnáročnějším, protože bývají hodně používaná. Jedná se o tato:

  • televizor,
  • lednice,
  • automatická pračka,
  • počítač,
  • mrazák,
  • myčka.

Pokud spotřebiče teprve pořizujete nebo vyměňujete za novější, je vhodné si hlídat energetické štítky a kupovat nejméně energeticky náročné. Je vhodné nedržet si za každou cenu staré spotřebiče, například u lednice se vyplatí pořídit si novou. Mnoho let stará lednice může mít obrovskou spotřebu energie a nová až čtyřikrát nižší. Kromě úsporných elektrických spotřebičů je vhodné používat na svícení úsporné žárovky, což se vám také mnohonásobně vrátí.

Zdroj: https://www.takecontrolandsave.coop/welcome-to-our-blog/posts/2020/october/phantom-energy-load/
Přidat na Seznam.cz