Několik triků, jak přirozeně zvlhčit vzduch v bytě, a vytvořit tak zdravější klima
Zimní topná sezona je často spojena s problémem suchého vzduchu v domácnosti. Může vést ke kašli, potížím s dýcháním nebo vás může škrábat v krku. Suchý vzduch zvyšuje riziko infekcí a zhoršuje alergické reakce. Abyste suchému vzduchu doma zabránili, správně větrejte a nepřetápějte místnosti.
Příliš mnoho vlhkosti může vést k plísním
Jednoduchých způsobů, jak doma vzduch zvlhčit, je mnoho. Přiměřená vlhkost má významný dopad na naše zdraví a celkovou pohodu. Optimální vlhkost vzduchu pro uzavřené místnosti je 40–60 %. Při teplotě 21–22 °C by se měla pohybovat v rozmezí 40–45 % a při nižší teplotě mezi 55–60 %. V zimě je vzduch suchý především z důvodu vysoké teploty, která se udržuje neustálým vytápěním.
Suchý vzduch může způsob několik onemocnění. Přispívá k suchému krku, kašli, bolesti dutin a zaznamenat můžete také potíže s dýcháním. Vysoké teploty a nízká vlhkost mohou vést k dehydrataci a suché pokožce – může svědit a praskat. Zesiluje se podíl prachu a rozvoj roztočů, kteří mohou způsobit alergické reakce. Suchý vzduch také může oslabit imunitu a zvýšit náchylnost k nemocem.
Díky vlhkoměru máte přehled
Pokud máte suchý vzduch, měli byste místnosti hodně větrat a hlavně nepřetápět. Pokud máte suchý vzduch, je to příliš těsnými okny. Mohou se také vyskytnout problémy s ventilací. Měli byste pravidelně větrat byt a využít možnosti netěsnění. Pomoci může mokrý ručník na topení. Je to nejjednodušší metoda na zvlhčení vzduchu v bytě. Horký radiátor uvolní páru z ručníku. Místo ručníku můžete použít hadr nebo vyprané oblečení.
Kombinovat můžete zvlhčování a sušení prádla. Na topení nebo nad něj lze umístit misku s vodou, ze které se bude odpařovat voda. Můžete přidat několik kapek éterického oleje, a příjemně tak ovonět místnost. Takové zvlhčení ale nefunguje na velké plochy.
Dnešní trh nabízí dekorativní zvlhčovače vzduchu, které jsou připojené k radiátoru a jsou vizuálně mnohem příjemnější než nádoby s vodou. Pořídit si také můžete rostlinu, která vám se vzduchem doma pomůže. Mezi takové květiny patří kapradiny, fíkusy nebo břečťan.