Hygge 2985636 1920

K vytvoření hygge stylu stačí pouhé maličkosti, které do domova vnesou útulnost a klid

Dánové jsou považováni za jeden z nejšťastnějších národů na světě. Jak to dělají? Je to snad tím, že by byli lehkomyslní a nepřipouštěli si žádné problémy? To vůbec ne. Ba naopak! Ke spokojenosti Dánů přispívá vysoká míra důvěry, promyšlený a velmi dobře fungující sociální systém, rovnováha mezi pracovním a osobním životem, a v neposlední řadě také tzv. hygge styl života. 

Co je to hygge? 

Hygge, to nejsou jen polštářky, zapálené svíčky a horká čokoláda. Je to životní styl. Jde o umění žít tady a teď, schopnost užívat si maličkostí, těšit se z přítomnosti svých blízkých, zkrátka radovat se ze života každý den. Je také o tom, jen tak si zajít na šálek kávy do útulné kavárny na rohu, vypnout telefon, usmát se na kolemjdoucí, být šťastný a spokojený sám se sebou a podvolit se činnostem a myšlenkám, které vás pohladí na duši.

Mohlo by vás zajímat:  Dodejte své ložnici podzimní atmosféru doplňky, rostlinami i osvětlením
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tento styl života je úzce spjat s pohodovým a útulným bydlením. Poskytuje hřejivou atmosféru domova, radost, jednoduchost, společné stolování či hraní deskových her s přáteli. Je to i vůně právě upečených sušenek a čerstvě zalité kávy. 

Jak na hygge styl doma v obýváku? 

Abyste si zážitek z hygge atmosféry vyzkoušeli i u sebe doma, nemusíte hned běžet do obchodu a shánět plno nových věcí. Bohatě postačí pár maličkostí, které má většina z nás doma. Následující tipy vám pomohou při zútulnění vašeho bydlení:

  1. Jednoduchost a čistota – čistota je základ. Nemusíte každý den trávit hodiny uklízením, ale každá věc by měla mít své místo. I nevyžehlené prádlo bude vypadat lépe srovnané v koši na prádlo, než naházené na křesle. Ukliďte boty v předsíni, o které každé ráno zakopáváte, vyřaďte věci, které zbytečně zabírají místo nebo na ně sedá prach (staré noviny, které už nikdo nebude číst, hrneček s ulomeným uchem, roztrhané tričko apod.). Čistota se týká i vaší mysli. Negativní myšlenky nechte za dveřmi svého domova.
  2. Dekorativní předměty – při zařizování útulného hygge domova hrají důležitou roli polštáře, plédy, koberečky, květiny, oblíbené knížky a osvětlení. Doplňky volte z přírodních materiálů (dřevo, kůže, vlna) a v barvách, které se k sobě hodí a dají se jednoduše kombinovat. Vítané jsou jemné pudrové nebo pastelové tóny, které nepůsobí rušivě. Neméně důležitou roli hraje i osvětlení. Příjemnou atmosféru vytvoří krb, ale postačí i svíčky, lucerničky nebo lampy, nejlépe s teplým tónem svícení. 
  3. Příjemná společnost – obklopovat se pozitivními lidmi, se kterými můžeme být sami sebou je k nezaplacení. Pozvěte přátele, navrhněte, ať každý přinese své oblíbené jídlo a udělejte si hezký večer. 
Mohlo by vás zajímat:  Jednoduché dekorace dodají domovu pravou podzimní atmosféru
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nezáleží na tom, jestli bydlíte v rodinné vile nebo v malém panelákovém bytě. Vytvořit si útulný domov a hřejivou atmosféru ve stylu hygge může úplně každý. Stačí se držet těchto jednoduchých pravidel, která vám pomohou nahlédnout do tajů dánského štěstí. 

Přidat na Seznam.cz